W pomaganiu jest sens

Na zdjęciu stojący ludzie fot. Paweł Sowa / Wydział Prasowy UMBB

550 wolontariuszy brało udział w zbieraniu datków dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Bielsku-Białej. Jednym z nich był prezydent miasta Jarosław Klimaszewski. 28 stycznia na bielskim Rynku odbył się finał 32. edycji WOŚP. W tym roku inicjatywa Jurka Owsiaka zbierała pieniądze na leczenie schorzeń płuc związanych z pandemią Covid-19.

Popłynęło światełko 
Na ustawionej na Rynku scenie w niedzielne popołudnie i wieczór prezentowali się artyści: Zespół Pieśni i Tańca Bielsko, Projekt Jasienty, Ultramuffina, Navvrocki i This Cover Band.
Na tradycyjnym światełku do nieba zebrało się kilkaset osób, aby symbolicznie zakończyć tegoroczne granie z orkiestrą. Wspólnie z uczestnikami ze sceny odliczali m.in. prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski, przewodnicząca Rady Miejskiej w Bielsku-Białej Dorota Piegzik Izydorczyk, senator Agnieszka Gorgoń-Komor, wiceminister Przemysław Koperski, i szef bielskiego sztabu WOŚP Marcin Kudła.
Imprezę zakończyła WOŚP-oteka z Radiem Bielsko.

Przez cały dzień w mieście, podobnie jak w całej Polsce, trwały spotkania, koncerty i licytacje. Jak informował sztab krajowy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, tego dnia w całym kraju na ulice wyszło ok. 120 tysięcy wolontariuszy. W stolicy Podbeskidzia było ich ok. 550 i działały trzy orkiestrowe sztaby. Przypomnijmy, że w zeszłym roku wszystkie bielskie sztaby WOŚP zebrały ponad 730 tys. zł. Jak będzie w tym roku, dowiemy się, gdy wszystkie zbiórki i akcje zostaną podliczone. Wtedy też podamy wynik. Obecnie zakończył się pierwszy etap liczenia puszek. Już teraz wiadomo, że rekord zostanie pobity - na ten moment zadeklarowana kwota wynosi ponad 765 tys. zł, czyli o 30 tys. więcej niż rok temu.

WOŚP wolontariuszami stoi. Rozmawiałem z wieloma osobami kwestującymi w mieście. Ich motywacje były różne. 
- Dwa lata temu mój tata zachorował; gdy go odwiedzaliśmy w szpitalu, widzieliśmy dużo sprzętu zakupionego przez WOŚP, co utwierdziło mnie w przekonaniu, że Jurek Owsiak robi dobrą robotę. Sprzęt nabyty przez WOŚP uratował życie mojego ojca, dlatego, niejako w podzięce, uważam, że warto wspomóc chociaż w ten sposób tę inicjatywę - powiedział Błażej Mojeścik, który po raz pierwszy brał udział w orkiestrze jako wolontariusz. Kwestował z dala od zgiełku, w okolicach placu Wojska Polskiego. 

Rozmawiałem też z grupą wolontariuszy spotkaną przy ul. Barlickiego. Trójka znajomych, na co dzień uczniów I LO im. Mikołaja Kopernika, miała do tej pory różne doświadczenia z WOŚP - Karolina była wolontariuszką po raz pierwszy, Hania po raz drugi, a weteranem w tym gronie był kwestujący po raz trzeci Wojtek. Prowokująco zapytałem, dlaczego nie siedzą wygodnie na kanapie lub też na mediach społecznościowych ze znajomymi, a włóczą się po ulicach, gdzie jest ciemno i zimno. 
– Zbieramy na WOŚP, jesteśmy, by pomagać i to są dużo ważniejsze sprawy niż internet, który mamy na co dzień - odpowiedzieli zgodnie młodzi ludzie. - Zauważyliśmy, że na tegorocznym finale ludzie są bardziej serdeczni. Podchodzą, uśmiechają się, nie ma zbędnych komentarzy. Zagadują na różne tematy i życzą powodzenia – mówili Karolina, Hania i Wojtek. 

O tej przyjaznej dla orkiestry atmosferze wspominał również prezydent Jarosław Klimaszewski, który po raz kolejny wcielił się w wolontariusza WOŚP.
- Atmosfera jest wspaniała, a ludzie są hojni, czego doświadczam, gdy podchodzą do mnie i wkładają do puszki banknoty 100- i 200-złotowe. Mieszkańcy naszego miasta zawsze pokazują, że są wrażliwi na potrzeby innych - mówił prezydent. 
Wraz z włodarzem miasta kwestowała przewodnicząca Rady Miejskiej Dorota Piegzik-Izydorczyk. 
– Jestem zawsze z orkiestrą, odkąd tylko gra. Miałam przyjemność być razem z przyjaciółmi w Warszawie na pierwszym finale, który organizował Jurek Owsiak. Dzisiejszy cel ratowania płuc po pandemii uważamy za niezwykle ważny - mówiła przewodnicząca RM. 

Akcje WOŚP 
Jeden ze sztabów WOŚP, działający w Domu Kultury im. Jacka Lecha w Mikuszowicach Krakowskich, przygotował szczególnie dużo atrakcji. Był kiermasz rękodzieła, spektakle, rodzinne warsztaty plastyczne, pokaz iluzji oraz zabawa taneczna nie tylko dla dzieci. Na parkingu swój wóz z wyposażeniem zaprezentowali strażacy z OSP. Byli również policjanci z radiowozem, quad oraz pieski z przewodnikami. Niedaleko swój obóz rozbiło Bractwo Śródziemia. W wiosce rycerskiej można było przenieść się w czasie do średniowiecza. Podczas finałowego światełka do nieba odbył się pokaz świetlno-taneczny Pauliny Kawki przy wsparciu dziewczyn z zespołu Release, iluminacje świetlne przygotował Ulrich Bruch.

Atrakcji w tym dniu było co niemiara. Na rockowe koncerty tradycyjnie zapraszał Rudeboy Club. Klub Basket Hills w hali przy ul. Bratków na osiedlu Kopernika zorganizował siatkarski pojedynek drużyn Romana Miszczyka i Grzegorza Błotki; pojawiła się tam była siatkarka i prezes BKS Aleksandra Jagieło.
W Chmielowych Podcieniach zorganizowano licytacje na WOŚP, a w Klubie Jeździeckim Hubertus można było odbyć przejażdżkę konną.  
Do wylicytowania był m.in. wspólny lot helikopterem z prezydentem Jarosławem Klimaszewskim i przygotowana przez niego kolacja. Kolej Linowa Szyndzielnia zaoferowała wyjazd na Szyndzielnię wyjątkowym wagonikiem VIP. Wiele licytacji nadal trwa.


Do 2 lutego do godz. 18.00 trwa wyjątkowa aukcja pn. Dzień w Komendzie - to możliwość spędzenia dnia w Komendzie Miejskiej Policji w Bielsku-Białej, gdzie policjanci poszczególnych pionów przygotują liczne atrakcje dla zwycięzcy aukcji wraz z osobą towarzyszącą. Policjanci oferują wzięcie udziału w prawdziwej odprawie policyjnej; przedstawienie pracy technika kryminalistyki z prezentacją narzędzi do zbierania śladów oraz możliwość przeprowadzenia analizy własnych śladów daktyloskopijnych; przymierzenie sprzętu wykorzystywanego do zabezpieczania imprez masowych, wizytę na strzelnicy; udział w szkoleniu psa służbowego; przejażdżkę policyjnym quadem; prezentację pojazdów, m.in. ambulansu Pogotowia Ruchu Drogowego oraz pojazdu grupy Speed wraz z praktyczną prezentacją jego możliwości; pokaz możliwości policyjnego drona i wykonanie pamiątkowego zdjęcia z powietrza.
Do aukcji można przystąpić na FB Sztabu WOŚP Grupy Ratownictwa PCK w Bielsku-Białej, klikając link: https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=pfbid0s9zu8uGZGP1La14XpdcbibujtgdAGccupqQKRspeLwHkotpoTt74hgZBsAJ91eQ1l&id=100064414343650

JacK