
Tegoroczny program wydarzeń w Muzeum Historycznym w Bielsku-Białej zapowiada się imponująco. Warto się z nim zapoznać, aby wybrać coś dla siebie.
Na spotkaniu prasowym 3 lutego dyrektor MHBB Iwona Purzycka i jej współpracownicy zaprezentowali obecne działania i plany placówki.
- Zorganizowaliśmy takie spotkanie, bo uznaliśmy, że będzie to lepsze dla muzeum i dla mieszkańców, którzy będą mogli dowiedzieć się o naszych wystawach czy wydarzeniach z mediów. Chciałabym, abyście państwo poznali tajniki naszej pracy i zrozumieli, ile wysiłku, czasu i zaangażowania wymaga przygotowanie każdego z naszych projektów. Czasami prace trwają kilka lat, no i pracuje się nad kilkoma projektami równocześnie – tłumaczyła zasadniczy cel spotkania z mediami dyr. Iwona Purzycka.
Jakie zatem propozycje na najbliższy czas przygotowało Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej?
Już 6 lutego o godz. 17.00. otwarta zostanie wystawa pt. Kulturalne plakaty Wiesława Łysakowskiego. Teresa Dudek Bujarek, zapraszając do jej oglądania, mówiła również o publikacji, która towarzyszy wystawie. Plakaty Łysakowskiego, znanego i utytułowanego bielskiego artysty, dzielą się na różne kategorie. W książce zamieszczono zarówno te ilustrujące wydarzenia kulturalne, zamówione przez różne instytucje, jak i plakaty bardzo osobiste, którymi autor komentuje współczesne wydarzenia społeczno-polityczne czy życie codzienne.
O wystawie Pozorna kruchość. Ceramika w zbiorach etnograficznych Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej, którą można podziwiać do 18 maja w Zamku Sułkowskich, opowiedziała jej kuratorka Sylwia Grudzień. Tytuł ekspozycji, jak mówiła, odnosi się do tego, że ceramika jako materiał jest krucha, ale rzemiosło ceramiczne musiało mieć solidne podstawy, opierające się na doświadczeniu i wyczuciu garncarza. Wystawa prezentuje ceramiczne garnki, misy, dzbany, naczynia, wyroby dekoracyjne, instrumenty, a także wyposażenie tradycyjnego warsztatu garncarskiego.
Dyrektor Iwona Purzycka zapraszała na przygotowywaną wystawę pt. Barokowa kobieta - będzie ona dostępna w Zamku Sułkowskich od 9 marca do 30 kwietnia. Zaprezentowane na niej zostaną m.in. grafiki i formy ceramiczne poświęcone Marii Klementynie Sobieskiej.
– Była to kobieta bardzo jak na owe czasy nowoczesna i mądra, mająca wpływ na politykę i otoczenie – podkreślała Iwona Purzycka.
O kontynuacji projektu Magistrae Artis w Fałatówce mówiła Teresa Dudek Bujarek. Przypomnijmy, że jest to cykl wystaw czasowych, prezentacji i wykładów na temat artystów i osobistości związanych z Julianem Fałatem. Do 27 lipca w Fałatówce w Bystrej można podziwiać prace artysty grafika Jana Wojnarskiego.
W tym roku przypada jubileusz 80-lecia istnienia w Bielsku-Białej Związku Polskich Artystów Plastyków. Z tej okazji muzeum realizuje program Pleciemy z/o naszych, przybliżający sylwetki niektórych członków oddziału bielskiego ZPAP. W planach jest między innymi zaprezentowanie sylwetki Ignacego Bieńka, ale nie jako malarza – z czego jest powszechnie znany – lecz rzeźbiarza.
Kierownik Działu Historii Grzegorz Madej zapowiedział, że w tym roku Muzeum wyda czwarty numer Zeszytów Sułkowskich, wydawnictwo dotyczące rodu Sunneghów czy historii Pedanterii - słynnej pralni Auschwitz z Białej.
Na zakończenie spotkania pracownicy Działu Archeologii – Bożena i Bogusław Chorążowie opowiedzieli o swoich nowych odkryciach archeologicznych na terenie miejscowości Sól w gminie Rajcza.
JacK