W hołdzie Ptaszynowi

Na zdjęciu zdjęcie z wystawy fot. Szymon Gąsowski/Wydział Prasowy UMBB

W galerii Sfera 22 czerwca o godz. 17.00 otwarta zostanie wystawa fotografii Jan Ptaszyn Wróblewski – Anioł Stróż Bielskiej Zadymki Jazzowej. To hołd organizatorów Bielskiej Zadymki Jazzowej, której letnia 26. edycja rozpoczyna się dzisiaj, złożony Honorowemu Obywatelowi Bielska-Białej, wybitnemu twórcy polskiego jazzu, saksofoniście, kompozytorowi, ambasadorowi tego festiwalu - Janowi Ptaszynowi Wróblewskiemu, zmarłemu 7 maja br.

26. Bielska Zadymka Jazzowa odbywa się 21-23 czerwca. Częścią festiwalu jest wystawa fotografii Jan Ptaszyn Wróblewski – Anioł Stróż Bielskiej Zadymki Jazzowej. Wernisażowi, który rozpocznie się 22 czerwca o godz. 17.00 w Galerii Sfera II, będzie towarzyszył koncert zespołu Brass Band Zadymka – jazzowej grupy tworzonej przez uczniów i absolwentów bielskiej szkoły muzycznej.

Jan Ptaszyn Wróblewski rozpoczął karierę w 1954 roku. Już po dwóch latach prowadził własne grupy jazzowe – Kwintet Poznański, Jazz Outsiders i Polish Jazz Quartet. Pod koniec lat 60. stanął na czele orkiestry Studio Jazzowe Polskiego Radia. Za swoje osiągnięcia został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Artysta dał się poznać nie tylko jako doskonały muzyk, lecz także edukator. Przez niemal pięć dekad prowadził audycję Trzy kwadranse jazzu w radiowej Trójce, dzieląc się ze słuchaczami wiedzą muzyczną i miłością do jazzu. 

Artysta związany był z Bielską Zadymką Jazzową od pierwszej edycji. Wspierał Zadymkę jako niekwestionowany autorytet, wprowadzał w środowisko, był przewodnikiem i twarzą festiwalu. W ciągu ponad 20 lat wielokrotnie występował ze swoimi projektami muzycznymi, ale przede wszystkim od początku prowadził, zapowiadał koncerty, grał rolę gospodarza imprezy. Publiczność go uwielbiała, co rok czekała na jego błyskotliwe, niepozbawione humoru zapowiedzi; jego wystąpienia dotyczyły nie tylko prezentowanych muzyków, ale często odnosiły się do bieżących wydarzeń w kraju i na świecie.

- Na początku był bardzo ważnym konsultantem programowym, pomagał nam w doborze artystów i ich projektów oraz konstrukcji programu. Z czasem, w miarę rozwoju festiwalu, jego rola zmieniała się z doradcy w komentatora. Często powtarzał, że Zadymka weszła już na taki poziom, że cokolwiek prezentuje, na pewno jest to godne uwagi. Od początku zadymkowy konkurs promujący młodych muzyków jazzowych był jego oczkiem w głowie. Jako przewodniczący jury miał decydujące zdanie w kwestii wyboru finalistów i laureatów nagród, którzy wkraczali na zawodowy muzyczny rynek namaszczeni przez mistrza, to on dodawał im skrzydeł. Był dumny z rozwoju ich karier. Konkurs to był dla niego ważny przegląd tego, co aktualnie dzieje się na młodej polskiej scenie jazzowej – wspomina Jerzy Batycki, dyrektor Bielskiej Zadymki Jazzowej. - Ptaszyn, jego żona Ewa i syn Jacek stali się częścią Zadymki, naszego środowiska, zadymkowej rodziny. W 2001 roku, przyznając mu naszą Nagrodę Artystyczną - Anioła Jazzu, przyznaliśmy mu również tytuł Anioła Stróża Bielskiej Zadymki Jazzowej. Jesteśmy pewni, że tak jak za życia, dalej będzie z nami i teraz już z tej anielskiej perspektywy roztaczał będzie nad nami swoje skrzydła. Ptaku, na zawsze pozostaniesz częścią naszej tożsamości – dodaje Jerzy Batycki. 

Autorami fotografii są Aneta Czarnocka-Kanik, Maciej Kanik, Darek Dudziak, Jerzy Pustelnik, Krzysztof Grabowski, Henryk Malesa, Dorota Koperska, Krzysztof Szafraniec, Henryk Pollak i Szymon Gąsowski.

 

źródło: materiały prasowe Galerii Sfera
oprac. wag

o programie zadymki piszemy tutaj: https://ms.bielsko-biala.pl/aktualnosci/1/jazz-dymic-bedzie-i-latem

 

Na zdjęciu zaproszenie na wystawę