V LO znów najlepsze w województwie

Na zdjęciu wnętrze klasy w szkole - ławki, krzesła źródło: pixabay.com

9 stycznia poznaliśmy wyniki najnowszego, 22. rankingu Fundacji Edukacyjnej Perspektywy. V Liceum Ogólnokształcące w Bielsku-Białej, notowane w tym rankingu wśród krajowych liderów od początku jego istnienia, zajęło 20. miejsce wśród 1.000 najlepszych liceów w Polsce (w roku 2019 miało 13. miejsce). Tak jak rok temu, jest najlepsze w województwie śląskim.

W rankingu odnajdujemy też inne nasze licea. LO Katolickiego Towarzystwa Kulturalnego tym razem zajęło 64. miejsce w kraju (rok temu było 40.) i 4. w województwie; III LO im. Stefana Żeromskiego jest na 72. miejscu w kraju (rok temu 88.) i 5. w województwie, tak jak przed rokiem; I LO im. Mikołaja Kopernika zajęło 116. miejsce w kraju (142. w poprzednim roku) i 13. w województwie; LO Towarzystwa Szkolnego im. Mikołaja Reja zdobyło 246. pozycję w kraju (przed rokiem 110.) i 27. w województwie; LO Zgromadzenia Córek Bożej Miłości zajęło 279. miejsce w kraju (302. rok temu) i 32. w województwie oraz Dwujęzyczne LO im. Władysława Kopalińskiego - 304. miejsce w kraju (182. rok temu) i 35. w województwie. Poza pierwszą pięćsetką w najnowszym rankingu znalazły się - VIII LO im. Chrzanowskiej, IV LO im. KEN, Państwowa Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II stopnia, Liceum Plastyczne oraz II LO im. Asnyka.

Tytuł Złotej Szkoły mogą nosić w tym roku te, które zajęły miejsca od 1. do 100., Srebrnej Szkoły – od miejsca 201. do 500. i Brązowej Szkoły – od 501. do 1000 pozycji. Tegoroczny zwycięzca rankingu wśród liceów - Uniwersyteckie Liceum Ogólnokształcące w Toruniu, do 1 września 2019 r. Liceum Akademickie w Toruniu, od lat jest w jego czołówce.

Spoglądając na ranking wojewódzki, cieszy zestawienie pięciu najlepszych liceów, w którym aż trzy to szkoły z Bielska-Białej. Na pierwszym miejscu po raz kolejny z rzędu jest bielskie V LO, które rywalizuje głównie z II LO w Katowicach, w tym roku zwyciężając dzięki osiągnięciom olimpijskim, bo wyniki matur były lepsze w Katowicach. Na trzecim miejscu jest I LO Dwujęzyczne z Gliwic, a trzecie i czwarte miejsce zajmują znów bielszczanie – LO KTK i III LO im. Stefana Żeromskiego.

- Ranking to taka próba usystematyzowania szkół, począwszy od tych najlepszych. Dlatego z wielką radością przyjęliśmy najnowszy wynik. Po raz kolejny, czwarty, jesteśmy na pierwszym miejscu w województwie śląskim. Zresztą tylko na rok oddaliśmy to miejsce liceum z Katowic, a wcześniej również Piątka była pierwsza i to od kilkunastu lat. Cieszy więc utrzymanie się na czele śląskich liceów. Taki sukces szkoły to wynik działalności uczniów, nauczycieli, rodziców, a także pomocy miasta - powiedział dyrektor V LO Marek Myśliński, dodając, że szkoła ta bierze udział w wielu konkursach, które nie są brane pod uwagę w tym rankingu. Tu liczyły się tylko wyniki olimpiad. V LO miało w nich 9 laureatów i 12 finalistów, nie tylko z przedmiotów ścisłych, bo jak podkreśla dyrektor: – Chodzi o to, by nasza młodzież miała szerokie spektrum zainteresowań i rozwijała wszystkie talenty.

W rankingu techników, w którym zostało sklasyfikowanych 500 najlepszych szkół tego typu w kraju, Technikum nr 1 w Bielskiej Szkole Przemysłowej zajęło 29. miejsce, a w klasyfikacji wojewódzkiej - 3. Technikum nr 4 w Zespole Szkół Ekonomicznych jest na 44. miejscu w kraju i 6. miejscu w województwie, Technikum nr 11 w Zespole Szkół im. Juliana Tuwima znalazło się na miejscu 62. w kraju i 9. miejscu w województwie śląskim. Poza pierwszą setką są Technikum nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi w Zespole Szkół Elektronicznych, Elektrycznych i Mechanicznych - 257. w kraju i 30. w województwie - oraz Technikum nr 2 Zespołu Szkół Budowlanych im. gen. St. Maczka - 447. w kraju i 52. w województwie. Pierwsze miejsce w kraju zajęło Technikum Mechatroniczne nr 1 w Zespole Szkół Licealnych i Technicznych nr 1 w Warszawie (w ubiegłym roku również na pierwszym na miejscu).

Szkoły oceniano i klasyfikowano w oparciu o trzy kryteria: sukcesy szkoły w olimpiadach (25 proc.), wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (30 proc.) oraz wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (45 proc.). Do sporządzenia rankingu wykorzystano m.in. informacje z komitetów głównych olimpiad, zestawienia okręgowych komisji egzaminacyjnych (OKE) z wynikami matur.

Uroczysta gala odbyła 9 stycznia się w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie z udziałem najlepszych szkół i licznie zaproszonych gości.

Kk