Urodziny Malucha już w sobotę

Na zdjęciu plakat imprezy

50 lat temu z taśmy produkcyjnej Fabryki Samochodów Małolitrażowych w Bielsku-Białej zjechał pierwszy fiat 126 p. Tym samy rozpoczęła się prawdziwa rewolucja motoryzacyjna Polaków. W sobotę, 3 czerwca przed Ratuszem i na terenie ZIAD-u będziemy hucznie świętować 50. urodziny niezapomnianego Malucha.

3 czerwca w Bielsku-Białej odbędzie wielka impreza, podczas której historia mieszać się będzie ze współczesnością, a sentymenty i wspomnienia związane z fiatem 126p będą motywami przewodnimi wydarzenia. 

Spotkanie na pl. Ratuszowym
Na początek przed Ratuszem w godzinach od 9.00 do 10.30 uformuje się parada Maluchów. W tym czasie będzie można podziwiać różne wersje tego samochodu, jak również dopytać kolekcjonerów, jak dzisiaj prowadzi się te samochody. Oficjalnie rozpoczęcie 50. urodzin Malucha zaplanowano na godzinę 11.00. Wtedy prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski oficjalnie zainauguruje jubileuszową imprezę. 
Parada Maluchów wyruszy z placu ratuszowego o godzinie 12.30. Jej uczestnicy kawalkadą fiacików przejadą wyznaczoną trasą przez centrum Bielska-Białej w asyście policji na teren ZIAD. Z tego powodu wystąpią czasowe utrudnienia w ruchu drogowym na czas przejazdu kolumny pojazdów z pl. Ratuszowego ulicami: Romana Dmowskiego, ks. Stanisława Stojałowskiego, Wzgórze, Zamkową, Partyzantów, al. gen. Władysława Andersa, al. Armii Krajowej, Karbową.

Zabawowy ZIAD 
Druga część imprezy odbywać się będzie od godziny 14.00 na terenie ZIAD przy alei Armii Krajowej 220. Tam będą czekać liczne atrakcje dla wszystkich grup wiekowych. Zarówno dzieci, młodzież, dorośli i seniorzy znajdą coś dla siebie. Dzieci na pewno ucieszą się z plecenie warkoczyków, malowanie twarzy, dmuchańców itp. atrakcji. Będą też pokazy sprzętu służb mundurowych - policji, straży pożarnej i granicznej - oraz Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Będą również prezentacje historii oraz osiągnięć związanych z fiatem 126p przygotowane przez Akademię Techniczno-Humanistyczną oraz Zespół Szkół Samochodowych i Ogólnokształcących.
Ciekawym wydarzeniem będzie Puchar Urodzin Malucha prowadzony przez DM Racing Simulators – zawody w jeździe wyścigowym fiatem 126p po wirtualnym torze wyścigowym. Zawody będą miały charytatywny wydźwięk, gdyż cegiełki z uczestnictwa w Pucharze Urodzin Malucha zostaną przeznaczone dla Kajetana Maciejowskiego, podopiecznego Fundacji Serce Dla Maluszka. Kajetan ma 4 lata i choruje na rzadką genetyczną chorobę Canavan. 
Na terenie ZIAD przewidziano również konkursy z nagrodami w kategoriach: najmłodszy i najstarszy uczestnik / najmłodszy i najstarszy Maluch / najdłuższa trasa pokonana na wydarzenie / najładniejszy model w kategoriach ST, FL, EL, BIS, BOSMAL.
Prawdziwą gratką dla miłośników czasów minionych będzie spotkanie historyczne Z Fiatem 126 p na dobre i na złe. O historii fiacika opowiedzą Przemysław Semczuk, Leszek Dziopak i Maciej Bujakowski. To wydarzenie zaplanowano w godz. 16.00-17.00. 
Muzyczna strefa 126 
Od 17.00 urodziny odbywać się będą w muzycznej oprawie. Najpierw do 18.00 muzyczne hity związane z fiatem 126p puszczać będzie i wesołym komentarzem dopełniać redaktor naczelny Radia Bielsko Łukasz Luszczak. Natomiast po 18.00 w muzycznej strefa 126 odbędzie się koncert zespołu Pociąg Rock’n’Roll, a po nim wystąpi zespół Poparzeni Kawą Trzy. Zakończenie imprezy przewidziano na 22.00.
Więcej informacji o wydarzeniu można znaleźć na stronie internetowej: https://urodzinymalucha.pl

JacK