Tydzień z BBDays4IT

Na zdjęciu uczestnicy konferencji fot. Emilia Klejmont / Wydział Prasowy UMBB

W Bielsku-Białej do 18 września trwa czwarta edycja BBDays4.IT. To tygodniowa impreza skierowana do wszystkich zainteresowanych branżą programowania. 9 września w bielskim Ratuszu odbyło się spotkanie z okazji otwarcia festiwalu. Dzień wcześniej, również w ramach BBDays4.IT, w mieście miała miejsce konferencja integrująca firmy z regionu Sąsiedzi Sąsiadom – Innowacyjne Podbeskidzie.

Już na wstępie warto zaznaczyć, że z roku na rok wydarzenie rośnie w siłę i uczestników, a tegoroczna - czwarta jego edycja jest najbogatsza z dotychczasowych.

Na otwarciu poza organizatorami zgromadzili się przedstawiciele bielskiego samorządu, środowisk akademickiego i biznesowego oraz mediów.

Partnerzy honorowi festiwalu to miasto Bielsko-Biała, Akademia Techniczno-Humanistyczna, wśród firm-organizatorów są Rekord Systemy Informatyczne, Selleo, Precisely, Ice Mortgage Technology, Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. i Fundacja Centrum Nowych Technologii. Organizację tegorocznego festiwalu wsparło aż osiemnaście podmiotów.

Co roku, przy okazji BBDays4.IT, w wielu wypowiedziach przewija się szczególne wskazania na synergię miasta Bielsko-Biała z branżą IT. Tak było i tym razem. Pierwszy zwrócił uwagę na tę oczywistość prezydent miasta Jarosław Klimaszewski.

- W kolejnej, czwartej już edycji BBDays4.IT bardzo wzrosła liczba partnerów i firm, co świadczy o tym, że to wydarzenie ma potencjał, a przede wszystkim to miasto ma potencjał i ta branża ma potencjał. W połączeniu z nauką – z naszymi uczelniami - tworzą osławiony złoty trójkąt, który pozwala na rozwój miast, społeczności lokalnych, a tak naprawdę krajów. Myślę, że jest już czas, by festiwal powinien stał się w pełni ogólnopolski, a nawet międzynarodowy – zauważył prezydent miasta.

W tym miejscu prezydent zdradził, że festiwalem BBDays4.IT interesują się firmy z różnych stron. Z Bielska-Białej jest blisko do Czech, Słowacji i Austrii.

- Akurat tak się składa, że we wszystkich tych państwach mamy miasta partnerskie i być może w kolejnej edycji zaprosimy firmy z tych miast, żeby zapoczątkowały jeszcze większą sieć powiązań – deklarował. - Branża IT, zwłaszcza po pandemii pokazała, że można w niej pracować z każdego punktu na kuli ziemskiej. Nam by zależało, żeby tym punktem było Bielsko-Biała. I sądząc z rozwoju IT w naszym mieście, że to już się udaje – mówił prezydent.

Życzył też uczestnikom wielu atrakcji, doznań, możliwości pozyskania wiedzy, wymiany doświadczeń, ale też czasu na zwiedzenie naszego pięknego miasta.

– Trzymam kciuki za kolejny sukces tego wydarzenia – zakończył.

Rangę tygodniowego wydarzenia skupiającego programistów w Bielsku-Białej podkreślał też drugi honorowy patron festiwalu - prof. dr hab. inżynier Jacek Nowakowski, rektor Akademii Techniczno-Humanistycznej.

- Od ponad 150 lat Bielsko-Biała to miasto przemysłowe, miasto przemysłu włókienniczego, maszynowego, dziś można powiedzieć - miasto branży informatycznej. Tego typu inicjatywy – jak festiwal BBDaysIT są wyjątkowe. Myślę, że niebawem na pytanie Co jest w Bielsku-Białej? – będziemy odpowiadali – Bielsko-Biała to miasto festiwalu informatycznego i wielu firm informatycznych – mówił.

Piotr Szymura, przedstawiciel komitetu organizacyjnego BBDays4.IT, na co dzień Rekord Systemy Informatyczne, nazwał Bielsko-Białą małą Doliną Krzemową. Jak stwierdził, nie bez kozery…

- Technologia nie ma granic, jeśli ktoś wymyśli coś w Stanach Zjednoczonych czy w Chinach, to za parę godzin możemy już z tego korzystać u nas. Po pandemii granice zatarły się także jeśli chodzi o pracowników. Możemy mieszkać tu, a pracować gdziekolwiek na świecie. A to, że w tej branży w Bielsku-Białej pracuje ponad 1000 osób pokazuje, że oni wybrali właśnie nasze miasto do życia, do rozwoju. Mówimy o Bielsku-Białej mała Dolina Krzemowa nie bez kozery – mówił.

Jeszcze w piątek w Cygańskim Lesie odbyła się konferencja BBQ4.IT, a na weekend programistów zaprosiła do siebie Akademia Techniczno-Humanistyczna. W niedzielę zaplanowano hackathon, czyli maraton programowania.

W ciągu kolejnych dni, aż do 18 września, w różnych miejscach w całym mieście odbędą się eventy. Wydarzenia będą działy się również on-line na YouTubie na kanale BBDaysTV – codziennie od godziny 17.00. Wszystko zakończy 18 września rajd enduro.

Na koniec spotkania w Ratuszu raport o startupach i firmach IT na Podbeskidziu przedstawił założyciel fundacji StartUP Podbeskidzie Wojciech Bachta. Według prezentacji, na Podbeskidziu obecnie istnieje 67 firm i 29 startupów tej branży.  W większości są to firmy między 11. a 15. rokiem swojej działalności, w większości spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Łącznie w sektorze IT w naszym regionie pracują 992 osoby, z czego 22 procent stanowią kobiety.

Więcej informacji na temat wydarzenia na https://bbdays4.it/.

Emilia Klejmont

 

Na zdjęciu uczestnicy konferencji

 

Na zdjęciu prezydent Jarosław Klimaszewski i Piotr Szymura z komitetu organizacyjnego festiwalu 
Prezydent Jarosław Klimaszewski i Piotr Szymura z komitetu organizacyjnego festiwalu 
Na zdjęciu prezydent Jarosław Klimaszewski
Prezydent Jarosław Klimaszewski 
Na zdjęciu banery promujące festiwal
fot. Paweł Sowa / Wydział Prasowy UMBB