Trwają mimo zmienności dziejowej

Na zdjęciu stojący ludzie fot. Paweł Sowa / Wydział Prasowy UMBB

Z końcem maja w Bielsku-Białej odbył się zjazd Stowarzyszenia na rzecz Najstarszych Szkół w Polsce. Pretekstem do spotkania był jubileusz 160-lecia Bielskiej Szkoły Przemysłowej.

Bielska Szkoła Przemysłowa świętowała swoje 160-lecie 30 maja w Książnicy Beskidzkiej. Jubileusz, choć tak szacowny, nie przypominał akademii ku czci - był pełen energii i kreatywności, a w jego trakcie odbył się nawet pokaz mody. Było widać, że uczniowie tej szkoły, mając w pamięci swoje korzenie, wyraźnie patrzą w przyszłość. 
Dodatkowym elementem świętowania był odbywający się w Bielsku-Białej zjazd Stowarzyszenia na rzecz Najstarszych Szkół w Polsce.

Dyrektor Bielskiej Szkoły Przemysłowej Gabriela Michalska podczas powitania gości stwierdziła, że najstarsze szkoły w Polsce łączy to, że każda z nich ma własne curriculum vitae - dlatego mają one swój niepowtarzalny charakter, swoją duszę.
- A łączy nas jedno - trwamy. A trwamy dzięki sile czerpanej z tradycji oraz dzięki świetnym zdolnościom adaptacyjnym. Myślę, że Bielska Szkoła Przemysłowa - plotąc swoją własną, szkolną nitkę dziejów - też może być nazwana szkołą splotów, bo przecież tutaj od 160 lat splatają się losy różnych grup etnicznych, a każda z nich niesie swoją historię, swoje tradycje, swoje niepowtarzalne dziedzictwo kulturowe - mówiła Gabriela Michalska.


Zastępca prezydenta Bielska-Białej Piotr Kucia podkreślał, że każdy, kto chociaż raz odwiedzi tę szkołę, natychmiast czuje jej niepowtarzalny klimat: 
- Gdybym w młodości tutaj zajrzał, to na pewno zostałbym uczniem tej placówki oświatowej i nie musiał uczyć się w Katowicach - zapewnił. 
Zwracając się do gości reprezentujących najstarsze szkoły w Polsce mówił: 
- Prawda jest taka, że państwa placówki naprawdę przetrwały szmat czasu (Bielska Szkoła Przemysłowa 160 lat) dzięki dyrektorom, nauczycielom, waszej kreatywności i silnej woli. Szukanie potrzeb i rozwiązywanie problemów sprawiło, że te uczelnie wciąż istnieją. I jestem w stu procentach przekonany, że będą istniały nadal - mówił zastępca prezydenta.


Prezes stowarzyszenia Marzenna Modrzewska-Michalczyk gratulowała Przemysłówce jubileuszu.
Warto przypomnieć, ze Bielska Szkoła Przemysłowa od lat 90. XX wieku jest członkiem Stowarzyszenia na rzecz Najstarszych Szkół w Polsce, które gromadzi placówki o ponad 100-letniej tradycji, wyróżniające się wybitnymi nauczycielami i znakomitymi absolwentami. Obecnie stowarzyszenie zrzesza 55 szkół z różnych zakątków kraju. Jego celem jest m.in. działanie na rzecz sfery publicznej w zakresie nauki, edukacji, oświaty, wychowania; ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego oraz pielęgnowanie tradycji i wspieranie szkół. 
Uczniowie BSP na jubileusz 160-lecia przygotowali program artystyczny i pokaz mody oraz zwiedzanie szkoły. W części wspominkowej wystąpił historyk Piotr Kenig - kierownik Starej Fabryki, czyli oddziału Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej, z prelekcją pt. Wielokulturowy charakter Bielska i Białej, oraz Rafał Butor z wykładem pt. Rola Państwowej i Bielskiej Szkoły Przemysłowej na przestrzeni 160 lat.


Warto przypomnieć, że jubileuszowe uroczystości w BSP trwają już od roku. Ich częścią było m.in. odsłonięcie w czerwcu 2024 r. tablicy pamiątkowej poświęconej ekspertowi włókiennictwa prof. Leonowi Unickiemu, a także wrześniowy piknik rodzinny połączony z biegiem 160 okrążeń szkoły na 160 lat.


Jacek Kachel 
 

Na zdjęciu stojący ludzie

 

Na zdjęciu siedzący ludzie

 

Na zdjęciu stojący ludzie