Taki pojemnik ma wiele zalet

Na zdjęciu nowe pojemniki na odpady fot. Paweł Sowa / Wydział Prasowy UMBB

Pierwsze w Bielsku-Białej półpodziemne pojemniki na odpady komunalne stanęły przy ul. Stefana Starzyńskiego 13-15. Od 1 grudnia mogą z nich korzystać m.in. mieszkańcy mieszczącej się tam nieruchomości zarządzanej przez Bielsko-Bialskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o.o. Takie półpodziemne pojemniki mają wiele zalet.

Ich producentem jest fińska spółka Molok, a w Bielsku-Białej zostały one zamontowane bezpłatnie w ramach programu pilotażowego. Jego cele to: zwiększenie skuteczności selektywnej zbiórki odpadów komunalnych w zabudowie wielorodzinnej, ochrona środowiska – rzadsze opróżnianie pojemników umożliwi zmniejszenie zużycia paliwa, mniejszą emisję spalin oraz zminimalizowanie przestrzeni potrzebnej do stworzenia odpowiedniego miejsca gromadzenia odpadów. Kontener o pojemności 5 m3 odpowiada powierzchni 10 pojemników o pojemności 660 l, a dodatkowo pojemniki mogą być ustawiane w dowolnej konfiguracji – prostokącie, kwadracie czy literze L.

Zaletą pojemników półpodziemnych jest też zmniejszenie uciążliwości zapachowych, bo chłód gleby spowalnia rozwój bakterii i ogranicza nieprzyjemne zapachy. Na pewno dzięki nim zwiększy się również estetyka miejsc gromadzenia odpadów na osiedlach wielorodzinnych.

Pojemniki półpodziemne instalowane są częściowo pod ziemią, głębokość instalacji wynosi od 0,5 m do 1,5 m. Cały moduł zbudowany jest z 4 pojemników, w tym jeden podzielony jest na dwie frakcje. Korpus pojemników jest wykonany z betonu.

Pojemniki opróżniane są za pomocą pojazdu z HDS-em, tj. dźwigu zamontowanego na ciężarówce odbierającej odpady. Pojemnik wyposażony jest w podnoszony worek - wielokrotnego użytku, który jest wyciągany z kontenera celem opróżnienia za pomocą dźwigu. Odpady znajdujące się w worku wpadają do ciężarówki poprzez zwolnienie mechanizmu blokującego na spodzie worka. Po opróżnieniu worek jest ponownie opuszczany do pojemnika. Opróżnianie kontenera wygląda następująco https://www.youtube.com/watch?v=ITrTqlkv0q8.

Warto dodać, że jeszcze w tym roku kolejny komplet tego typu pojemników stanie w Bielsku-Białej przy ul. Jana III Sobieskiego 88.

źródło: Wydział Gospodarki Odpadami Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej

oprac. ek

Na zdjęciu nowe pojemniki na odpady