Tajemnice Hałcnowa

Widok Hałcnowa

Na kolejną z organizowanych przez siebie historycznych wycieczek po Bielsku-Białej zaprasza Stowarzyszenie Olszówka. 11 września o godz. 10.00 Wojciech Kominiak będzie oprowadzał po Hałcnowie.

Leżący w północnej części Bielska-Białej Hałcnów, znany przeciętnemu bielszczaninowi z Sanktuarium Maryjnego, do dziś zachował rolniczy charakter. I mimo że nie powstały tu fabryki (jak w innych dawnych wsiach otaczających dwumiasto leżące nad Białą), to dawna szlachecka wieś włączona w granice miasta dopiero w 1977 r. skrywa wiele interesujących historii. Mieszkający od dwóch dekad w Hałcnowie Wojciech Kominiak, autor wydanego w 2016 r. Leksykonu Hałcnowa już w najbliższą sobotę zaprasza wszystkich zainteresowanych na spacer po centrum dzielnicy, w czasie którego postara się opowiedzieć o miejscach i obiektach – tych istniejących i tych których już dawno nie ma - piszą organizatorzy. Spacerowicze poznają dzieje obecnej bazyliki, polskich i niemieckich szkół, historię Domu Polskiego oraz innych obiektów, które odsłonią swoje tajemnice.

Uwaga! Obowiązują limity uczestników i zapisy. Aby się zapisać, należy wysłać maila na adres: stowarzyszenieolszowka@gmail.com lub wysłać sms na numer telefonu 693315998. W treści należy podać imię i nazwisko oraz datę wycieczki, której dotyczy zgłoszenie. Uczestnikami mogą być tylko osoby, które dostaną potwierdzenie zawierające informację o miejscu zbiórki. Obowiązuje kolejność zgłoszeń.

Wycieczka jest organizowana z okazji rocznicy połączenia miasta w ramach projektu edukacyjnego Stowarzyszenie Olszówka Historyczne szlaki Bielska-Białej. 70 lat dwumiasta.

Wycieczki są bezpłatne. Dofinansowanie – Gmina Bielsko-Biała oraz Stowarzyszenie Olszówka ze środków pochodzących z 1 proc. odpisu z podatku na rzecz Organizacji Pożytku Publicznego. Patronat – Bielsko-Bialskie Towarzystwo Historyczne. Koordynatorzy projektu: Jacek Zachara i Jakub Krajewski, koordynatorzy projektu.

Więcej o wycieczce i projekcie pod adresem https://www.facebook.com/StowarzyszenieOlszowka.

r