Szlakiem tysiąclatek

Na zdjęciu plakat fot. organizator

Tysiąclatki to już obiekty historyczne. W jakich okolicznościach powstały? Kto i dlaczego zaczął je wznosić? Efekty akcji budowania tysiąca szkół na tysiąclecie państwa polskiego w Bielsku-Białej i najbliższej okolicy będzie można poznać podczas kolejnej wycieczki ze Stowarzyszeniem Olszówka. 


W najbliższą sobotę 16 listopada ciekawe rzeczy na temat historii tysiąclatek będzie można usłyszeć w trakcie wycieczki zorganizowanej przez Stowarzyszenie Olszówka, którą poprowadzi dr Maciej Bujakowski. Przystankiem na drodze będzie jedna z bielskich tysiąclatek - Szkoła Podstawowa nr 31 w Starym Bielsku. Dzięki uprzejmości dyrektora Romana Szabli uczestnicy wycieczki obejrzą sale lekcyjne SP 31 i poznają tajemnice jakie budynek szkoły skrywa w swoich podziemiach. 
Pod koniec lat pięćdziesiątych XX w. rozpoczęły się w Polsce obchody milenium Państwa Polskiego. Rzucone przez Władysława Gomułkę hasło budowy tysiąca szkół na tysiąclecie spotkało się z pozytywnym odbiorem; był to czas destalinizacji w Polsce, kiedy władza posiadała kredyt społecznego zaufania. W ramach zaplanowanej akcji wzniesiono ponad 1400 gmachów szkolnych, przedszkoli, internatów i domów nauczyciela. Pierwszą szkołę oddano do użytku już w 1959 roku. W Bielsku-Białej i najbliższej okolicy powstało w sumie 11 tysiąclatek, między innymi w Wilkowicach, Kozach i Czechowicach-Dziedzicach.


Wycieczka odbędzie się 16 listopada, start o godz. 10.00.  Obowiązują zapisy i ścisły limit miejsc: stowarzyszenieolszowka@gmail.com, tel. 693 315 998, https://www.facebook.com/StowarzyszenieOlszowka. Podczas zapisów trzeba podać nazwisko i imię. Osoby zapisane dostaną potwierdzenie wraz z podaniem miejsca zbiórki.
Wycieczka jest bezpłatna.
Wycieczka odbywa się w ramach projektu Bielsko-Biała - miasto historycznych splotów, realizowanego ze środków z akcji 1,5 procent, dofinansowanie: Gmina Bielsko-Biała, patronat: Bielsko-Bialskie Towarzystwo Historyczne.


oprac. JacK