Syn ojca, syn wojny

Na zdjęciu aktorzy na scenie Banialuki fot. Agata Wolna / Wydział Prasowy UMBB

Ja jestem synem wojny! – krzyczy do swoich rodziców Henryk, bohater Ślubu Witolda Gombrowicza, dramatu, którego inscenizację przygotował Teatr Lalek Banialuka. Spektakl, którego premierę zaplanowano na 19 marca w Banialuce, przenika aktualna - niestety - wojenna atmosfera.

Jak można było zobaczyć w zaprezentowanym dziennikarzom fragmencie, Henryk i jego towarzysz Władzio ubrani są w mundury polowe, w tle słychać syreny alarmowe, a jako płaszcz ceremonialny Henryk przywdziewa ortopedyczne usztywnienie szyi.

- Zaczynamy z wysokiej półki, rzeczą poważną - Ślubem Gombrowicza w reżyserii Agaty Biziuk, ze scenografią Mariki Wojciechowskiej. Za muzykę odpowiadają Piotr Klimek oraz Wolfgang Amadeusz Mozart. Krystyna Lama Szydłowska przygotowała ruch sceniczny, a Tomasz Czołpiński projekcje wideo – mówił podczas zorganizowanej 15 marca konferencji prasowej dyrektor Teatru Lalek Banialuka Jacek Popławski. - To kierunek, w którym konsekwentnie prowadzę teatr. Chciałbym raz w sezonie mieć propozycję dla młodzieży i dorosłych. Wcześniej były Proces, Augustus, teraz Ślub. Ta propozycja, o której rozmawiałem z reżyserką Agaty Biziuk już dwa lata temu, jest sama w sobie trudna, stanowi wyzwanie. Świat poszedł w taką stronę, że postrzegamy tutaj bardzo dużo aktualnych rzeczy, które poszerzają interpretację gombrowiczowską. Fakt, że ta premiera ma miejsce w teatrze lalek - w tej konkretnej obsadzie twórczej, artystycznej – jest dla nas ważny. Gęby gombrowiczowskie to u nas maski. Forma, którą przybiera to przedstawienie, może być znakomicie przekazana właśnie w takim miejscu, jak teatr lalek. Będzie to więc realizacja inna niż te, do których jesteśmy przyzwyczajeni – surowych, ascetycznych realizacji poprzedników Agaty Biziuk – dodał dyrektor Banialuki.

Jacek Popławski przyznał, że rozmawiał z reżyserka o przygotowaniu utworu Witkacego lub Gombrowicza. Wybór padł na Ślub Gombrowicza, tak więc w najbliższą niedzielę zobaczymy ten metaforyczny spektakl o relacjach ojcowsko-synowskich - niezwykle rzadko wystawiany w teatrach lalkowych - na bielskiej scenie lalkowej. W piątek zapowiedziano premierę prasową. 

W Ślubie występują Martyna Gajak, Marta Popławska, Maciej Jabłonowski, Włodzimierz Pohl i Radosław Sadowski.

wag