Syjon - moje miejsce na ziemi

na zdjęciu biskup fot. Paweł Sowa/Wydział Prasowy UMBB

Parafia ewangelicko-augsburska w Bielsku obchodziła ważny jubileusz. 4 września na Bielskim Syjonie świętowano 240. rocznicę wmurowania kamienia węgielnego pod budowę ewangelickiego kościoła Zbawiciela.

Nabożeństwo dziękczynne, program słowno-muzyczny, spotkanie z historią, wystawa z dziejów parafii i odsłonięcie po renowacji nagrobka zasłużonej rodziny Sennewaldtów - to główne punkty programu 240-lecia, które odbywały się na Bielskim Syjonie, w kościele Zbawiciela przy pl. Marcina Lutra.

Jubileuszowe świętowanie rozpoczęło się od spaceru po Syjonie, z oglądaniem pomnika Marcina Lutra, Studni Pastorów, budynków szkół okalających plac oraz ośrodka Augustana. Organizatorzy przygotowali na tę okoliczność kolekcjonerską kartę zachęcającą do odwiedzenia tych obiektów i zebrania nalepek, a przy okazji uzyskania wiedzy na temat ich historii.

Uroczyste wejście do kościoła Zbawiciela zostało poprzedzone słowem zwierzchnika diecezji cieszyńskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego, ks. bp. dr. Adriana Korczagi, który w stroju z epoki przypomniał początki bielskiej społeczności wiernych.

Aktorzy Teatru Polskiego Wiktoria Węgrzyn-Lichosyt i Tomasz Lorek spacerując po kościele prezentowali specjalny program słowno-muzyczny opowiadający o przeszłości i teraźniejszości tej wspólnoty. Wystąpił też zespół muzyczny pod dyrekcją Mateusza Walacha oraz Chór Graduale Parafii Ewangelickiej w Bielsku pod dyrekcją Agaty Fender.

Po nabożeństwie dziękczynnym biskup Adrian Korczago i prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski symbolicznie otworzyli znajdującą się w świątyni wystawę o historii Parafii Zbawiciela.
Po uroczystościach w kościele ich uczestnicy przeszli na stary cmentarz ewangelicki, gdzie nastąpiło odsłonięcie po renowacji nagrobka rodziny Sennewaldtów. O cmentarzu i pochowanych na nim osobach opowiadał historyk Piotr Kenig.

JacK