Święto Niepodległości – program, utrudnienia

na zdjęciu uroczystości fot. Paweł Sowa/Wydział Prasowy UMBB

W związku z organizacją tegorocznych obchodów 104. rocznicy odzyskania niepodległości w dniach 10-11 listopada br. w Bielsku-Białej wystąpią utrudnienia w ruchu.

11 listopada świętowanie rozpocznie się o godz. 12.00 na placu przed Ratuszem wspólnym odśpiewaniem Mazurka Dąbrowskiego w ramach programu Niepodległa do hymnu. Dlatego tego dnia w godz. 11.45-12.15 czasowo wstrzymany będzie wjazd samochodów na plac Ratuszowy.

Na godz. 14.00 zaplanowano mszę za ojczyznę w kościele św. Maksymiliana Kolbego w Aleksandrowicach. Po mszy nastąpi przemarsz z pochodniami na Cmentarz Wojska Polskiego, gdzie o godz. 15.30 odbędzie się apel pamięci z udziałem Kompani Honorowej 18 Batalionu Powietrznodesantowego, po nim złożone zostaną wiązanki kwiatów. W godz. 15.15-15.30 - na czas przemarszu kompanii honorowej Wojska Polskiego, Bielskiej Orkiestry Dętej - formacji wojskowej, pocztów sztandarowych policji, straży pożarnej, organizacji kombatanckich, harcerzy oraz stowarzyszeń i szkół - ruch będzie wstrzymany na trasie przejścia zebranych od kościoła św. Maksymiliana Kolbego w Aleksandrowicach do Cmentarza Wojska Polskiego ulicami Wrzosową, Cieszyńską i Saperów.

Tradycyjny, uroczysty koncert z okazji 104. rocznicy odzyskania niepodległości Bielskie Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej przygotowuje 11 listopada o godz. 18.00. Program Tango wolności wykonają Bielska Orkiestra Kameralna oraz Tango Attack - który tworzą bandeonista Grzegorz Bożewicz, gitarzysta Piotr Malicki i pianista Hadrian Filip Tabęcki - a także wokaliści Anna Ozner i Marcin Januszkiewicz, Usłyszmy znane piosenki w nowych aranżacjach, będą to utwory z repertuaru Wodeckiego, Kaczmarskiego, Staszewskiego, Niemena, Ciechowskiego i wielu innych. Nie zabraknie również wybranych fragmentów wspaniałej polskiej i światowej muzyki filmowej, które w aranżacji Hadriana Tabęckiego zostały ułożone w atrakcyjne suity. Zabrzmi muzyka m.in. Kilara, Kazaneckiego, Matuszkiewicza i Lorenca.

W tym specjalnym dniu artyści nie zapomną o naszych sąsiadach z Ukrainy - dla nich zabrzmi specjalnie napisany w 2014 roku utwór Myśli moje autorstwa Hadriana Tabęckiego i Romana Kołakowskiego na podstawie poezji Tarasa Szewczenki.

 

r

na zdjęciu trzej muzycy