Światowy Dzień Wcześniaka

Na zdjęciu nóżki wcześniaka z bransoletką źródło: Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej

17 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Wcześniaka. Tego dnia odcinek Patologii Noworodka Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej dekorowany jest na fioletowo. Stroje w tym kolorze noszą osoby, które na co dzień zajmują się małymi pacjentami. Fioletowy dedykowany jest osobom wrażliwym, wyjątkowym oraz walecznym.

Z początkiem 2024 w Szpitalu Wojewódzkim nastąpiły zmiany organizacyjne. Utworzono jeden Oddział Neonatologiczny w ramach którego funkcjonują dwa odcinki: Fizjologii i Patologii Noworodka. W sumie na Oddziale Neonatologicznym przebywało 990 dzieci, z tego 170 to wcześniaki. W Oddziale Neonatologicznym opiekę nad dziećmi sprawuje łącznie 11 lekarzy oraz 46 pielęgniarek i położnych.

Dzieci, które przez krótki czas wymagały obserwacji i leczenia w części patologicznej, po stabilizacji stanu klinicznego mogą przebywać na sali z mamą, gdzie terapia jest kontynuowana. Maluchy, a zwłaszcza wcześniaki, które opuszczają odcinek Patologii Noworodka, nadal są pod opieką pracujących tu specjalistów w ramach Poradni Patologii Noworodka.

- Już od kilku lat najmniejsze wcześniaki objęte są bezpłatnym programem lekowym profilaktyki zakażeń wirusem RS. Wirus RS powoduje infekcje górnych i dolnych dróg oddechowych, prowadząc do zapalenia oskrzelików, zapalenia płuc i ciężkich zaburzeń oddychania. Jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci urodzonych przedwcześnie, głównie z dysplazją oskrzelowo-płucną. W programie lekowym podajemy niemowlętom gotowe immunoglobuliny, które chronią dzieci przed ciężkim przebiegiem infekcji RSV – podkreśla ordynator oddziału dr Katarzyna Bielak- Szcześniak, dodając, że problemy medyczne, pielęgnacyjne i rokowanie co do przyszłego rozwoju zależą od tego, jak wcześnie dziecko przyszło na świat, ale również od wielu czynników chorobowych lub nieprawidłowości rozwojowych, którymi dziecko jest obciążone.
- Im wcześniej dziecko było urodzone, tym bardziej narażone jest na powikłania w postaci krwawień i zmian w zakresie układu nerwowego, dysplazji oskrzelowo-płucnej, retinopatii wcześniaków, przetrwałego przewodu tętniczego czy martwiczego zapalenia jelit – przyznała ordynator.

Według Światowej Organizacji Zdrowia wcześniak to dziecko urodzone między 22. a 37. tygodniem ciąży. Jest to niejednorodna grupa dzieci. Obejmuje późne wcześniaki, które rodzą się blisko terminu porodu, to jest między 34. a 37. tygodniem ciąży, oraz te, które są skrajnie niedojrzałe i trudne do utrzymania przy życiu - urodzone przed ukończeniem 28. tygodnia ciąży. Te skrajnie niedojrzałe noworodki o urodzeniowej masie ciała poniżej 1.000 g wymagają szczególnej troski, intensywnego leczenia po porodzie i specjalnego postępowania od pierwszych chwil życia, wielu złożonych procedur medycznych oraz wielotygodniowego pobytu w oddziale.

W tym roku Światowy Dzień Wcześniaka 17 listopada przypada w niedzielę. W godzinach popołudniowych Szpital Wojewódzki organizuje spotkanie rodzin byłych wcześniaków z personelem oddziału.

źródło: Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej