Światowy Dzień Wcześniaka

Na zdjęciu wcześniaki w Szpitalu Wojewódzkim w Bielsku-Białej fot. Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej

Od początku 2022 roku, na Oddziale Patologii Noworodka Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej, leczonych było 200 dzieci. 145 z nich to wcześniaki, wśród których 50 urodziło się z masą ciała poniżej 1.500g, a 23 noworodki miały masę ciała poniżej 1.000g. Najmniejsza  dziewczynka uratowana w Szpitalu Wojewódzkim ważyła zaledwie 480 g.

17 listopada przypada Światowy Dzień Wcześniaka. Według Światowej Organizacji Zdrowia wcześniak to dziecko urodzone między 22. a 37. tygodniem ciąży. Jest to niejednorodna grupa dzieci - obejmuje zarówno te, które rodzą się blisko terminu porodu ( urodzone między 34. a 37. tygodniem ciąży), jak i te, które są skrajnie niedojrzałe i trudne do utrzymania przy życiu - urodzone przed ukończeniem 28. tygodnia ciąży, co odpowiada urodzeniowej masie ciała poniżej 1.000g. Problemy medyczne, pielęgnacyjne i rokowanie co do przyszłego rozwoju różnią się w zależności od tego, jak wcześnie dziecko przyszło na świat.  

Skrajnie niedojrzałe noworodki wymagają intensywnego leczenia po porodzie i specjalnego postępowania od pierwszych chwil życia, wielu złożonych procedur medycznych oraz  wielotygodniowego pobytu w oddziale.

Na Oddziale Patologii Noworodka Szpitala Wojewódzkiego pracuje zespół wysokiej klasy specjalistów, dzięki którym nawet najmniejsze noworodki szybciej dochodzą do zdrowia. Kierownik oddziału dr Danuta Zimmer podkreśla, że lekarze mają coraz lepsze możliwości ratowania i leczenia wcześniaków, także tych najmniejszych i najciężej chorych.
- Dysponujemy nowoczesnym sprzętem diagnostycznym i leczniczym, stosujemy najnowsze metody wentylacji i wspomagania oddechowego. Nasza praca skoncentrowana jest na rodzinie, od początku angażujemy rodziców w opiekę nad ich urodzonym przedwcześnie dzieckiem, dzięki temu mali pacjenci, którzy są leczeni na naszym oddziale nawet kilka miesięcy, wychodzą do domu w dobrym stanie - powiedziała dr Zimmer.

Wcześniaki, które opuszczają Oddział Patologii Noworodka Szpitala Wojewódzkiego, nadal są pod opieką pracujących tu specjalistów w ramach Poradni Patologii Noworodka, gdzie dzieci są regularnie badane i mają wykonywane badania kontrolne. - Maluchy objęte są również bezpłatnym programem lekowym profilaktyki zakażeń wirusem RS. Polega on na podawaniu dzieciom swoistej immunoglobuliny ludzkiej o nazwie paliwizumab. Wirus RS powoduje infekcje górnych i dolnych dróg oddechowych i jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci urodzonych przedwcześnie. Może doprowadzić do zapalenie oskrzelików i płuc oraz ciężkich zaburzeń oddychania - dodała dr Danuta Zimmer.

Program ten jest realizowany tylko w wybranych ośrodkach neonatologicznych w kraju. Jednym z nich jest również nasza placówka - dzięki temu pacjenci z naszego regionu, zakwalifikowani do podania leku, nie muszą jeździć do oddalonych ośrodków.

Wcześniakom przypisano kolor fioletowy. W literaturze barwa ta dedykowana jest osobom wrażliwym i wyjątkowym. Fiolet symbolizuje także waleczność.

r