Spotkania ze sztuką krytyczną

Na zdjęciu trzy postacie przy stole Katarzyna Kozyra, Lou Salome (2005), wideo i performans, fot. Marianne Greber

Być kimś, kim się (nie) jest

Na zdjęciu twarz młodego mężczyzny z zarostem, w zielonym oświetelniu
Katarzyna Kozyra, Łaźnia męska (1999), 5-kanałowa instalacja wideo (kadr)

 

Na wernisaż wystawy prac Katarzyny Kozyry pod tym właśnie tytułem zaprasza w piątek 17 stycznia o godz. 18.00 Galeria Bielska BWA. Kozyra, czołowa przedstawicielka nurtu krytycznie komentującego sytuację społeczną, polityczną i ekonomiczną w Polsce po 1989 roku, swoją sztuką narusza tabu, prowokuje, stawia niewygodne pytania i poddaje w wątpliwość oczywistości.

Piątkowy wernisaż oraz oprowadzanie po wystawie, które w sobotę 18 stycznia o godz. 13.00, poprowadzą sama artystka i kuratorka wystawy Ada Piekarska, pozwolą widzom na przedarcie się przez gąszcz znaczeń od 30 lat obecnych w sztuce Katarzyny Kozyry - łącznie z kluczową dla niej ideą płynnej tożsamości.

Ekspozycja pozwoli publiczności spojrzeć na twórczość Kozyry jako obszar nieustających eksperymentów związanych z doświadczaniem i definiowaniem tożsamości, ciała oraz płci – pisze na swojej stronie Galeria Bielska BWA.

Artystka korzysta z wielu środków wyrazu, m.in. wideo, fotografii, wideoinstalacji i performansu. Na wystawie zobaczymy m.in. nagrodzony honorowym wyróżnieniem 48. Weneckiego Biennale w 1999 roku projekt Łaźnia męska, ale też reprezentujący już odmienną strategię artystyczną projekt z 2012 roku Szukając Jezusa czy najnowsze dzieła Katarzyny Kozyry.

Ekspozycja miała swoją pierwszą odsłonę w Ostrawie w 2024 roku, druga potrwa w Galerii Bielskiej BWA od 17 stycznia do połowy marca br. Towarzyszy jej publikacja zawierająca reprodukcje prac oraz teksty kuratorek Niny Hobgarskiej i Ady Piekarskiej, a także Jiříego Jůzy, Karola Radziszewskiego, Agaty Smalcerz, Kateřiny Štroblovej i Andrzeja Wajsa.
Partnerem wystawy jest Fundacja Katarzyny Kozyry.

Więcej: https://galeriabielska.pl/wydarzenie/katarzyna-kozyra-byc-kims-kim-sie-nie-jest-wernisaz-i-oprowadzanie


Grupa Twožywo: Prawd()podobieństwo, czyli sztuka jako odezwa na nadchodzący czas 

Na zdjęciu Praca z cyklu Zachęta na Przyszłość, grupa Twožywo
Praca z cyklu Zachęta na Przyszłość, grupa Twožywo


Grupa Twožywo – poprzednio Twożywo - również działa od lat 90. XX wieku. Od początku ważny dla niej był ówczesny kontekst społeczno-gospodarczy Polski – transformacja ustrojowa i rozwój kapitalizmu. Dzisiaj artyści w równie zaangażowany sposób opowiadają o wyzwaniach współczesnego świata.

Wernisaż prezentacji prac grupy Twožywo i oprowadzanie kuratorskie Karoliny Vyšatej zaplanowano 18 stycznia o godz. 16.00. 19 stycznia o godz. 12.00 natomiast odbędzie się spotkanie z uczestniczącymi w wystawie artystami, poświęcone m.in. planom grupy na interwencję w przestrzeni Bielska-Białej – plany te będą konsultowane z mieszkańcami.

Równolegle z wystawą odbywa się premiera nowego kalendarza zaprojektowanego przez Krzysztofa Sidorka i Mariusza Libela, wydanego przez Zachętę – Narodową Galerię Sztuki. Formalnie, łączy funkcję terminarza i notatnika. Treściowo, stanowi próbę wyciągnięcia skutków z zachodzących przyczyn. Dwanaście unikalnych grafik inspiruje do indywidualnego przeżywania i uzupełniania nadchodzących miesięcy. Wydawnictwo jest dostępne w sklepie Galerii Bielskiej BWA – zachęca galeria.

Więcej: https://galeriabielska.pl/wydarzenie/grupa-twozywo-prawd-podobienstwo-wernisaz.

r