Ślisko na jezdni – zwolnij!

na zdjęciu dwójka dzieci ciągnie sanki za sobą fot. Pixabay

Od kilku dni na drogach i chodnika występują trudne warunki atmosferyczne. W nocy mroźno, a w dzień czasami temperatury ok. 0 st, połączone z padającym deszczem ze śniegiem - to wszystko wpływa na bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego.

Policjanci z wydziału ruchu drogowego przypominają, że na śliskiej nawierzchni wydłuża się droga hamowania, koła tracą przyczepność, a kierowca może nie zapanować nad pojazdem i wpaść w poślizg. Zatem ważne jest, aby dostosować prędkość do warunków panujących na drodze oraz zachować bezpieczny odstęp od pojazdów jadących przed nami - im gorsze warunki, tym większy odstęp.

Zimą istotna jest widoczność pieszych na drodze dla innych jej użytkowników. W warunkach niedostatecznej widoczności kierujący później niż zwykle zauważają wszelkie nieoświetlone przeszkody na drodze czy pieszych ubranych w odzież, która kolorem jest zbliżona do otoczenia (czarny, szary). Dlatego tak ważne jest zakładanie elementów odblaskowych na odzież. Prawidłowo noszone elementy odblaskowe powinny być umieszczone w takim miejscu, by znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były widoczne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków - z tyłu i z przodu.

Zgodnie z ustawą Prawo o ruchu drogowym zabronione jest ciągnięcie za pojazdem osoby na - nartach, sankach, wrotkach lub innym podobnym urządzeniu. Zabawa zimą sprawia wiele radości, jednak należy pamiętać o bezpieczeństwie i o ewentualnych konsekwencjach niewłaściwego zachowania na drodze.

 

opr. JacK