
W Domu Kultury Włókniarzy podziwiać można dokonania Grupy Malarskiej Uniwersytetu Trzeciego Wieku działającej w Uniwersytecie Bielsko-Bialskim pod kierunkiem profesora Ernesta Zawady. 9 stycznia odbył się wernisaż wystawy Ścieżki wyobraźni, w której udział bierze ponad 20 malarzy – seniorów.
Licznie zebranych artystów i publiczność z trudem mieszcząca się w sali wystaw Włókniarza powitał kierownik DK Michał Czulak. O słowo wstępne do wystawy poprosił pełnomocniczkę rektora Uniwersytetu Bielsko-Bialskiego ds. Uniwersytetu Trzeciego Wieku Renatę Morawską-Szetelę.
- Ścieżkami wyobraźni – myślałam o tym, jadąc tutaj, co to znaczy. W głowach twórców, zwłaszcza twórców plastycznych, jest mnóstwo ścieżek wyobraźni i tak, jak drogi neuronalne, one się po prostu namnażają, dzięki temu, że państwo cały czas w tej materii pracują. Gratuluję daru ścieżek wyobraźni, którymi jesteście obdarzeni i umiejętnością przekładania tych obrazów, które na tych ścieżkach się pojawiają na twórczość, która możemy się zachwycać. Z drugiej zaś strony mu – jako odbiorcy sztuki - doznajemy otwarcia naszych ścieżek wyobraźni. Patrzymy na te obrazy, one coś uruchamiają - wspomnienie, przeżycie, jakieś doświadczenie, jakiś nastrój. I za to bardzo dziękuję, Niech te ścieżki nas łączą – zaapelowała Renata Morawska-Szetela.
Zebranych przywitała też opiekunka Grupy Malarskiej UTW Iwona Wojtasik, życząc wszystkim z Nowym Rokiem zdrowia i pomyślności, a swoim koleżankom i kolegom z grupy weny twórczej. Dziękowała również dyrekcji Miejskiego Domu Kultury – szefostwu Domu Kultury Włókniarzy za gościnność dla malarzy z UTW, którzy już po raz kolejny prezentują tam swoje prace.
Za możliwość prezentacji dzieł Grupy Malarskiej UTW w Domu Kultury Włókniarzy dziękował - dyrektorce MDK Małgorzacie Motyce-Madej i kierownikowi DK Włókniarzy Michałowi Czulakowie - także prof. Ernest Zawada, dziekan Wydziału Humanistyczno-Społecznego UBB. Złożył wyrazy uznania za to, że dbają o kulturę, że wychowują młodych ludzi przysposabiając ich do kultury i piękna.
- Jestem wzruszony faktem, że ta wystawa zastaje pokazana na początku nowego 2025 roku. Z tej okazji życzę państwu wszystkiego, co najlepsze, ale przede wszystkim życzę, aby ten rok był pięknym rokiem, żeby każda chwila była dla państwa piękna tak, jak w triadzie platońskiej (Idei Dobra, Idei Prawdy oraz Idei Piękna) to jest najwyższa wartość, każda chwila ma wielki sens – mówił Ernest Zawada. – Grupa Malarska UTW działa mniej więcej tyle lat, co trwa moje małżeństwo, praktycznie prawie 28 lat. Sporo osób było wcześniej w tej grupie. Jest tu z nami pani Krysia Kawczyk, która od samego początku uczęszczała na zajęcia naszej grupy i robi to nadal, Dalego może poświadczy, że to prawda.
- Zgadza się. To jest nasze srebrne wesele – zażartowała malarka.
W wystawie bierze udział spora grupa artystów z UTW: Maria Borowiec, Cecylia Boska, Krystyna Bromirska, Krystyna Chłodek, Dorota Czaj, Halina Formas, Hsiu Mei Su-Olszowska, Anna Kaczmarz, Magdalena Kaźmierczak, Halina Klimczyk-Gawęda, Renata Koszyk, Irena Kozioł-Kasperek, Ewa Krańczyk, Halina Kurowska, Danuta Michalik, Anna Moskała, Grażyna Murańska, Jolanta Naruszewicz, Ewa Niemirowska, Józefa Nowak, Andrzej Radziszewski, Czesław Siudak, Mikołaj Tomczyk, Iwona Wojtasik i Stanisław Żak.
Ernest Zawada skrótowo przedstawił każdą autorkę i autora prac, które są tak różne jak różni są ich twórcy. Tematami prac są - pejzaż, martwa natura, portret, akt, abstrakcja. Działa wyrażają odmienne nastroje i formy, reprezentują odmienne techniki wykonania, takie jak: akwarela, kolaż, akryl, olej. Autorki i autorzy mają oryginalne pomysły, odrębne style malarskie, zdobywają nagrody na wielu konkursach, jak np. Ogólnopolski Konkurs Malarstwa Nieprofesjonalnego im. Ignacego Bieńka, mają indywidualne wystawy, sami prowadza już grupy malarskie. Jednym z twórców jest artysta po akademii sztuk pięknych, zajmujący się grafika, a w grupie UTW maluje pastelami. W pracach innego malarza jest pełno symboliki, odniesień do otaczającej nas rzeczywistości, komentarzy do sytuacji politycznej.
- Bardzo serdecznie dziękuję Iwonie Wojtasik, że tak świetnie prowadzi pani tę liczną grupę. Ja czasem o czymś zapomnę, jest godzina 21.00, dzwoni do mnie pani Iwona: Proszę przyjść na 10. Dzięki temu jestem, bo inaczej mogłoby być różnie – mówił z uśmiechem prof. E. Zawada.
Wernisaż malarzy z UTW uświetnił występ artystyczny Pauliny Mazur, uczestniczki zajęć w DK Włókniarzy. Paulina uczy się gry na fortepianie pod kierunkiem Dariusza Klimka, zaprezentowała zebranym trzy utwory
wag


