Sakralne projekty Nowosielskiego i Niemczyka

Na zdjęciu ikony na ścianach koscioła Polichromie Jerzego Nowosielskiego w kościele Ducha Świętego w Tychach, fot. Krzysztof Morcinek

Spotkanie wybitnego malarza i rysownika – współczesnego pisarza ikon z architektem wizjonerem – twórcą niezwykłych kościołów już od 7 stycznia w Galerii Bielskiej BWA.

Galeria Bielska BWA otwiera rok 2023 wyjątkową wystawą pt. Spotkanie, prezentującą twórczość dwóch ważnych artystów: Jerzego Nowosielskiego – krakowskiego filozofa, teologa, pisarza ikon – oraz Stanisława Niemczyka, architekta znanego przede wszystkim z realizacji sakralnych, projektanta budynków w swoim rodzinnym mieście – Czechowicach-Dziedzicach, a także m.in. w Tychach, Katowicach czy Krakowie.

Na wystawie zostaną zaprezentowane projekty polichromii Jerzego Nowosielskiego dla tyskiego kościoła Ducha Świętego, znajdujące się w Muzeum Miejskim w Tychach, a także inne projekty sakralne przechowywane w Muzeum Ikon w Supraślu. Wizjonerskie projekty kościołów Stanisława Niemczyka zobaczymy w postaci szkiców, rysunków i makiet, skonfrontowanych z fotografiami zrealizowanych budowli.

Kuratorką wystawy jest Agata Smalcerz, dyrektorka Galerii Bielskiej BWA, współpraca: Krystyna Czerni, Anna Niemczyk-Wojtecka, Krzysztof Morcinek.
Wystawę będzie można oglądać w dolnej sali Galerii Bielskiej BWA przy ul. 3 Maja 11 w dniach od 7 stycznia do 26 lutego. Wernisaż wraz z oprowadzaniem kuratorskim i pokazem filmów o Jerzym Nowosielskim (cykl dokumentalny zrealizowany w latach 2003–2004 przez Stanisława Kubiaka) zaplanowano na najbliższą sobotę, 7 stycznia o godz. 16.00. 

Pozostałe wydarzenia towarzyszące wystawie to sesja z udziałem Krystyny Czerni, Leona Tarasewicza, Roberta Wojteckiego i o. Wawrzyńca Jaworskiego, poświęcona twórczości Jerzego Nowosielskiego i Stanisława Niemczyka (21 stycznia); cykl wykładów Krystyny Czerni (raz w miesiącu do czerwca 2023) oraz wspólne zwiedzanie kościołów w Czechowicach-Dziedzicach, Pszczynie i Tychach, z oprowadzaniem Roberta Wojteckiego (13 maja). Szczegóły będą publikowane na bieżąco na stronie galeriabielska.pl.

Więcej o wystawie pod adresem https://galeriabielska.pl/wystawa/jerzy-nowosielski-i-stanislaw-niemczyk-spotkanie/.

r

Na zdjęciu projekty malowideł
Jerzy Nowosielski, Projekt polichromii do kościoła pw. Ducha Świętego w Tychach, 1982, ołówek, akwarela na papierze, zbiory Muzeum Miejskiego w Tychach, fot. Lidia Rogowicz