Sadzimy wodę

Na zdjęciu ogród deszczowy w skrzyni Na zdjęciu ogród deszczowy w skrzyni, fot. Fundacja ekologiczna Arka

Akcję Sadzimy wodę zainauguruje 29 lipca w Bielsku-Białej Fundacja Ekologiczna Arka. Wydarzenie odbędzie się o godz. 11.00 na placyku Bolka i Lolka przy Galerii Sfera. Akcji partneruje m.in. Urząd Miejski w Bielsku-Białej.

Woda to życie!
Każdego roku 3,5 miliona ludzi umiera z powodu braku wody lub jej zanieczyszczenia. Według Światowego Forum Ekonomicznego w 2030 roku susza może dotknąć nawet 40 procent naszej planety. Co 20 sekund umiera dziecko z powodu braku wody.

Sadzimy wodę
Arka przygotowała akcję sadzenia roślin do ogrodów deszczowych. Każdy, kto weźmie udział w jej inauguracji, będzie mógł posadzić do recyklingowej doniczki i kompostowej ziemi taką roślinę i zabrać ją do domu. Wśród roślin będą m.in niezapominajka błotna, tojeść kropkowana, krwawnica pospolita, mięta nadwodna.

Wystawa Łapmy wodę w Bielsku-Białej
Fundacja przygotowała również wystawę edukacyjną, która przybliża problem zmian klimatycznych, deficytu wodnego, śladu wodnego (ślad wodny danego przedmiotu czy usługi to ilość wody zużyta do jej wyprodukowania czy zaistnienia), czy też pokazuje sposoby na oszczędzanie wody i gromadzenie wody deszczówki. Na wystawie zaprezentuje także ogrody deszczowe powstałe w Bielsku-Białej. Pierwsze takie ogrody powstały w arkowym domku w Mikuszowicach Krakowskich.

Ogród deszczowy w skrzyni
W arkowym ogrodzie powstał pokazowy ogród deszczowy w drewnianej skrzyni. Takie ogrody tworzy się tam, gdzie nie ma przestrzeni na przygotowanie go w gruncie. Ogród jest zasilany wodą z rynny i zbudowany z wielu warstw filtracyjnych. Jest elementem dekoracyjnym, zwłaszcza tam, gdzie w centrach miast panuje betonoza. Tworzy specyficzny mikroklimat. Pozwala zatrzymać część wody przy gwałtownych opadach i ją oczyszcza.

Ogród deszczowy w gruncie
Taki ogród jest przykładem przyjaznego dla środowiska sposobu gospodarowania wodą opadową. Ma około 4 m3 pojemności, jest nieizolowany od gruntu, złożony z filtrujących warstw żwiru i piasku i obsadzony hydrofitową roślinnością brzegową. Deszczówka doprowadzana jest do niego izolowanym suchym potokiem, a ewentualny nadmiar wody jest odprowadzany do kolejnego zagłębienia terenu. Ogród zaraz po założeniu zaczyna przejmować całość wody opadowej, zatrzymując ją w przestrzeni. Ma to bardzo korzystny wpływ na środowisko. Przede wszystkim podnosi się poziom wilgotności powietrza. Ogród staje się wyspą o zwiększonym parowaniu, jego otoczenie może czerpać z niego zgromadzoną wodę.

Łapmy wodę w Bielsku-Białej
Wszyscy obserwowany długoletni proces ocieplania klimatu i gwałtowne zjawiska pogodowe (susze, gwałtowne ulewy, powodzie), które sprawiają, że musimy wziąć odpowiedzialność za ochronę i poszanowanie naszych zasobów wodnych i adoptować nasze miasta do zmian klimatu. Susza czy powodzie dotykają wszystkich. Problem mają zarówno indywidualni odbiorcy, jak i przemysł. Dlatego konieczne jest działanie i współdziałanie różnorodnych środowisk. Stąd też Fundacja Ekologiczna Arka zamierza nadal w roku 2021 prowadzić akcję edukacyjną, której celem jest nakłonienie mieszkańców naszego kraju do gromadzenia w miarę możliwości wody deszczówki oraz poszanowania naszych zasobów wodnych.

- W ramach akcji zamierzamy promować program małej retencji, nakłaniać mieszkańców do zakładania instalacji gromadzenia wody deszczówki, tworzenia ogrodów deszczowych oraz prowadzić szeroką kampanię edukacyjną w placówkach oświatowych, organizacjach i instytucjach – tłumaczy prezes Arki Wojciech Owczarz.

Akcja organizowana jest w ramach całorocznego programu aktywnej edukacji ekologicznej Zielona ręka, w którym uczestniczy już ponad 700 tysięcy osób.

Partnerem strategicznym akcji jest firma Żywiec Zdrój. Partnerami są także Urząd Miasta Bielska-Białej i Galeria SFERA.

źródło: Fundacja ekologiczna Arka

oprac. ek

Na zdjęciu ogród deszczowy w gruncie
Na zdjęciu ogród deszczowy w gruncie, fot. Fundacja ekologiczna Arka