Rocznica strajku

Na zdjęciu stojący ludzie fot. Artur Kasprzykowski

Z okazji 44. rocznicy rozpoczęcia strajku generalnego na Podbeskidziu przedstawiciele podbeskidzkiej Solidarności i władz Bielska-Białej, a także uczestnicy tamtego protestu 27 stycznia złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą strajk z 1981 roku.


W uroczystości wzięli udział dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach dr Andrzej Sznajder, uczestnik strajku i sygnatariusz porozumienia z 6 lutego 1981 r. Henryk Juszczyk, wiceprzewodniczący Zarządu Regionu Solidarności Andrzej Kołodziejski, uczestnik strajku Marcin Tyrna, uczestnik strajku i sygnatariusz porozumienia z 6 lutego 1981 r. Jarosław Kolmer, przewodniczący podbeskidzkiej Solidarności Marek Bogusz, zastępca prezydenta Bielska-Białej Przemysław Kamiński i radna Rady Miejskiej Bielska-Białej Karolina Lewkowicz. 

Strajk generalny na Podbeskidziu, który trwał od 27 stycznia do 6 lutego, był największym w Polsce politycznym protestem S zakończonym sukcesem. Robotnicy nie wysunęli wtedy tylko żądań społecznych, ale złożyli wnioski, aby skompromitowani, czerpiący korzyści materialne ze stanowisk działacze partyjni zostali zdjęci z zajmowanych stanowisk. O prywatę, kumoterstwo i grabież wspólnego mienia oskarżono osoby zajmujące kluczowe stanowiska w administracji wojewódzkiej i miejskiej, działaczy partyjnych oraz komendantów Milicji Obywatelskiej. Wśród oskarżonych znaleźli się m.in. I sekretarz Komitetu Wojewódzkiego PZPR, wojewoda oraz prezydent Bielska-Białej. Co niezwykle ważne, specjalna komisja Wojewódzkiej Rady Narodowej potwierdziła większość zarzutów, niestety władze państwowe nie wyciągnęły wobec winnych konsekwencji. Dopiero strajk sprawił, że skompromitowani działacze partyjni zostali zmuszeni do odejścia. 
Jak przypomina Encyklopedia Solidarności - encysol.pl - Międzyzakładowy Komitet Strajkowy z siedzibą w bielskich zakładach Bewelana tworzyło 107 osób, które reprezentowały ponad 200 tys. strajkujących z kilkuset zakładów Bielska-Białej i woj. bielskiego. Przewodniczącym MKS był Patrycjusz Kosmowski. Do Bielska-Białej przyjechali liderzy Solidarności: Lech Wałęsa, Andrzej Gwiazda, Stanisław Wądołowski, doradcy Bronisław Geremek i Tadeusz Mazowiecki. W negocjacjach stronę rządową reprezentowali wiceminister administracji, gospodarki terenowej i ochrony środowiska Czesław Kotela i minister tego resortu Józef Kępa. Do rozwiązania konfliktu włączył się Kościół, prymas Stefan Wyszyński skierował do Bielska-Białej sekretarza Episkopatu Polski bp. Bronisława Dąbrowskiego i biskupów katowickich Janusza Zimniaka i Czesława Domina. Przyjęli oni na siebie rolę gwarantów porozumienia podpisanego 6 lutego 1981 roku rano.
Po 10 dobach strajk został zakończony. Ze stanowisk ustąpili sekretarze PZPR, wojewoda i jego zastępcy, prezydent miasta, komendant MO.

Tegoroczne obchody będą miały jeszcze jeden element. W środę 5 lutego o godz. 18.00 w kościele pw. Chrystusa Odkupiciela Człowieka na os. Karpackim poświęcony zostanie ołtarz przeniesiony w to miejsce z hali dawnej Fabryki Samochodów Małolitrażowych w związku z likwidacją zakładów Powertrain. Ołtarz ten upamiętniał mszę świętą odprawioną na zakończenie strajku - 6 lutego 1981 roku  - w hali FSM.


oprac. JacK 
 

Na zdjęciu plakat