Reaguj na hejt

Na zdjęciu uczestnicy warsztatów przy stole fot. Paweł Sowa / Wydział Prasowy UMBB

Pod takim hasłem w Urzędzie Miejskim w Bielsku-Białej w tym tygodniu odbyły się warsztaty z projektu ZaJaki.pl 2. Pod okiem instruktorek z fundacji muuve z tego, jak reagować na przemoc rówieśniczą i hejt przeszkoliło się ponad 100 pedagogów, psychologów i opiekunków z placówek wsparcia dziennego z bielskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Założenie projektu jest takie, że teraz podczas lekcji wychowawczych tę wiedzę przekażą uczniom.

Dręczenie w realu i cyberprzestrzeni przyjmuje wiele postaci. Może być widoczne, głośne i fizyczne lub z pozoru niewinne, trudne do określenia i choć bez widocznych siniaków, może sprawiać znacznie większe cierpienie. Nie musisz sam mierzyć się z przemocą rówieśniczą – przekonują autorzy projektu ZaJaki.pl 2 na ulotkach, które trafią do uczniów, równocześnie podając numery telefonów, pod którymi dzieci i młodzież 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę znajdą potrzebne wsparcie i pomoc.

To m.in. bezpłatny telefon zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111 czy numery do Podbeskidzkiego Ośrodka Interwencji Kryzysowej 33 814 62 21, 33 19 2 88.

Idea drugiej edycji ZaJaki.pl została wymyślona w trosce o zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. Jej twórcami są Wydział Polityki Społecznej Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej, Grupa Kęty i Fundacja Biegniemy z Mają. Kolejna edycja rozpoczęła się właśnie warsztatami z zakresu zdrowia psychicznego.
Tym razem tematem jest przemoc rówieśnicza. Podczas warsztatów instruktorki poruszały kwestie rodzajów i skutków przemocy rówieśniczej, profilaktyki oraz interwencji w środowisku szkolnym. Następnie w zgłoszonych szkołach, placówkach wsparcia dziennego oraz w placówkach opiekuńczo-wychowawczych zostaną przeprowadzone zajęcia z dziećmi i młodzieżą poruszające tę tematykę.
- Projekt skupia się na profilaktyce, więc warsztaty mają nauczyć uczestników tego, w jaki sposób tę profilaktykę w szkole i w placówkach można przeprowadzić. Głównym narzędziem są lekcje wychowawcze, które zostały opracowane przez fundację muuve dotyczące tematyki bullyingu (z ang. znęcanie się) i przemocy rówieśniczej. A to jest już temat występujący prawie w każdej szkole i ze względu na szerokie konsekwencje, odbijające się na dzieciach nie tylko tu i teraz, ale rzutujące na ich zdrowiu psychicznym również w życiu dorosłym, konieczny do podjęcia – mówiła instruktorka z fundacji muuve Gabriela Tyrna.

- My często skupiamy się na przemocy fizycznej – widocznej, ją słychać. Inną kategorią są natomiast zachowania relacyjne – jak np. wykluczenie czy obgadywanie. One też bolą. Dlatego tak ważne jest, żeby rozpoznawać te zachowania i od razu reagować. Im szybciej przerwiemy to zamknięte koło przemocy, tym szybciej nasze dzieci będą bezpieczne – przekonywała.

Od 15 do 23 marca odbyło się sześć warsztatów, w których wzięli udział przedstawiciele ponad 70 placówek oświatowych.

Lada dzień w ramach ZaJaki.pl 2 zostanie ogłoszony konkurs dla dzieci i młodzieży na film lub plakat propagujący reagowanie na hejt. O szczegółach będziemy informować.

Patronat honorowy nad projektem sprawują wojewoda śląski Jarosław Wieczorek oraz konsultant wojewódzki w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży lek. med. Ireneusz Jelonek.

Emilia Klejmont