Radni dołożyli do studium

Na zdjęciu dworzec kolejowy w Bielsku-Białej Na zdjęciu dworzec kolejowy w Bielsku-Białej, fot. Paweł Sowa/Wydział Prasowy UMBB

O przekazaniu Bielsku-Białej 750.000 zł na współfinansowanie opracowania studium planistyczno-prognostycznego rewitalizacji linii kolejowej nr 190 na odcinku Bielsko-Biała – Skoczów zdecydowali w połowie marca radni Sejmiku Województwa Śląskiego.

Chodzi o projekt pod dokładną nazwą Rewitalizacja linii kolejowej nr 190 na odcinku Skoczów - Bielska-Biała jako niezbędny element połączenia Śląska Cieszyńskiego z Krakowem (Cieszyn – Skoczów – Bielsko-Biała – Wadowice – Kraków) realizowany w ramach II etapu naboru do Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej – Kolej +.

Przyznana przez radnych kwota stanowi około 50 procent szacowanego kosztu sporządzenia wstępnego studium planistyczno-prognostycznego dla projektu i przekazana zostanie zamawiającemu w postępowaniu przetargowym – czyli Stowarzyszeniu Aglomeracja Beskidzka, które jest wnioskodawcą i liderem projektu.

Aktualnie oferty złożone w postępowaniu poddawane są weryfikacji. Planowany termin zawarcia umowy z wykonawcą to kwiecień br.

Projekt Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Subregionu Południowego Województwa Śląskiego Aglomeracja Beskidzka dotyczący przywrócenia linii kolejowej w kierunku Cieszyna - złożony do programu uzupełnienia lokalnej i regionalnej infrastruktury kolejowej – Kolej+ do 2028 roku - uzyskał w listopadzie ub.r. pozytywną ocenę formalną i został zakwalifikowany do drugiego etapu naboru.

Pasażerski ruch kolejowy na odcinku Bielsko-Biała – Skoczów wygaszono w 2009 roku. Kilkuletnie starania przedstawicieli samorządów ziemi bielskiej oraz cieszyńskiej wraz z partnerami społecznymi - w ramach Komisji do spraw Transportu Kolejowego Śląska Cieszyńskiego - oraz współdziałanie z samorządem województwa śląskiego przyniosły efekt w postaci trwającej obecnie rewitalizacji dwóch z trzech odcinków linii kolejowej nr 190, w ramach zadania pod nazwą Rewitalizacja linii kolejowej nr 694/157/190/191 Bronów – Bieniowiec – Skoczów – Goleszów – Cieszyn/Wisła Głębce. Zadanie to jest dofinansowane z funduszy Unii Europejskiej z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.

Na modernizację czeka jeszcze ostatni, kluczowy odcinek linii nr 190 o długości 22 km - od Skoczowa do Bielska-Białej - tak aby możliwe było właściwe skomunikowanie tej części subregionu południowego województwa śląskiego, zamieszkałej przez ponad ćwierć miliona mieszkańców.

Na podstawie materiałów Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Subregionu Południowego Województwa Śląskiego Aglomeracja Beskidzka
oprac. ek