Przeciwpożarowo w szpitalu

Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej fot. Paweł Sowa/Wydział Prasowy UMBB

W budynku A Szpitala Wojewódzkiego zainstalowano nowoczesny systemu przeciwpożarowy. Na oddziałach pojawiły się m.in. nowe czujniki dymu, które błyskawicznie wykryją wszelkie zagrożenia.

Zastępca dyrektora ds. administracyjno-technicznych Szpitala Wojewódzkiego Łukasz Matlakiewicz poinformował, że inwestycja była koniecznością, ponieważ dotychczasowa instalacja założona została w momencie uruchomienia szpitala, czyli 20 lat temu.

– Od kilku lat staraliśmy się o dofinansowanie na wymianę systemu PPOŻ. W końcu pozyskaliśmy pieniądze – powiedział Łukasz Matlakiewicz.

Inwestycja kosztowała 495 tys. zł - 470 tys. zł pochodzi z dotacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, z własnych funduszy Szpital Wojewódzki dołożył do instalacji 25 tys. zł.

- Każdy czujnik przypisany jest do konkretnego pomieszczenia. W dyspozytorni, która znajduje się w szpitalu, zainstalowana jest wizualizacja, na której natychmiast wyświetla się miejsce, gdzie dzieje się coś niepokojącego. Dyżurny będzie mógł sterować systemem za pomocą telefonu i zainstalowanej na nim aplikacji. W czasie, gdy akurat znajdzie się na terenie szpitala, nie będzie musiał wracać do biura, by zareagować. Natychmiast pójdzie tam, gdzie zaalarmuje czujnik – dodał z-ca dyrektora.

W budynku A Szpitala Wojewódzkiego znajduje się większość szpitalnych oddziałów łóżkowych m.in. chorób wewnętrznych, intensywnej terapii, kardiologii, hematologii i chirurgii ogólnej. W przyszłości szpital zamierza zmodernizować system PPOŻ w kolejnych budynkach.

r