Pola Nadziei zebrały plon

Na zdjęciu stoją ludzie fot. diecezja.bielsko.pl

 

Nabożeństwo ekumeniczne w kościele Najświętszej Marii Panny Królowej Polski oraz wręczenie okolicznościowych pucharów placówkom edukacyjnym, które zaangażowały się w pomoc na rzecz bielskiego Hospicjum im. Jana Pawła II zakończyły kolejną edycję akcji charytatywnej Pola Nadziei.


W zorganizowanych po raz 18. Polach Nadziei udało się zebrać około 128 tys. zł. W akcji udział wzięło 48 szkół z Bielska-Białej i gmin powiatu bielskiego, z Czechowic-Dziedzic oraz Skoczowa, a także 5 salwatoriańskich parafii w USA, które włączyły się w pomoc dla bielskiego hospicjum.
Nabożeństwo ekumeniczne prowadził ks. bp Piotr Greger, w uroczystości podsumowania Pól Nadziei samorząd Bielska-Białej reprezentowali zastępca prezydenta Adam Ruśniak i radni Rady Miejskiej Piotr Kochowski i Szczepan Wojtasik.
Jak informuje prezes Salwatoriańskiego Stowarzyszenia Hospicyjnego Grażyna Chorąży, na utrzymanie Hospicjum św. Jana Pawła II potrzeba rocznie 4,5 mln zł. Narodowy Fundusz Zdrowia pokrywa 60 proc. tych kosztów, a brakującą kwotę musi zabezpieczyć stowarzyszenie zarządzające obiektem. W minionym roku utrzymanie jednego pacjenta kosztowało 13.500 zł.
- W naszym hospicjum znajduje się 28 łóżek dla chorych. Pobyt dla pacjentów jest nieodpłatny, więc możemy tylko liczyć na ludzi dobrej woli i wielkiego serca. Przyjmujemy pacjentów w różnym wieku i na krótszy lub dłuższy czas – mówi G. Chorąży.
Od początku funkcjonowania bielskie hospicjum przyjęło 700 pacjentów w hospicjum stacjonarnym oraz 130 w hospicjum domowym, które działa od trzech lat.


opr. JacK

Na zdjęciu uroczystość

 

Na zdjęciu uroczystość