
Bohatera kampanii edukacyjnej dotyczącej bioróżnorodności tworzyli w konkursie plastycznym uczniowie szkół podstawowych z terenu Aglomeracji Beskidzkiej. Na konkurs wpłynęła rekordowa liczba prawie 160 prac. 20 grudnia w Centrum Edukacji Ekologicznej Ekosynteza do autorów najlepszych z nich trafiły cenne nagrody – plecaki trekkingowe i sprzęt turystyczny.
Organizatorem konkursu plastycznego Ochrona bioróżnorodności na terenie Aglomeracji Beskidzkiej - stwórz wizerunek bohatera kampanii edukacyjnej! było Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Subregionu Południowego Województwa Śląskiego Aglomeracja Beskidzka.
- Konkurs otwiera wspólny projekt Aglomeracji Beskidzkiej, który ma chronić zasoby przyrodnicze. W ramach tego projektu będą realizowane nie tylko działania związane z ochroną przyrody - gatunków roślin i zwierząt, ale również edukacja ekologiczna, do której serdecznie chcemy was zaprosić. I tym właśnie zaproszeniem był nasz konkurs – mówił dyrektor biura Stowarzyszenia Aglomeracji Beskidzkiej Paweł Niklewicz.
Nagrody laureatom konkursu wręczył przewodniczący stowarzyszenia prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski.
- Edukacja ekologiczna działa najlepiej, jeśli zaczynamy od najmłodszych pokoleń, tak jak w tym przypadku. Bardzo się cieszę, kiedy widzę, że dzieci zwracają dorosłym uwagę na zachowania nieekologicznie, mówią na przykład, że coś trzeba chronić czy czego nie można robić – mówił prezydent. – Na ten konkurs napłynęło bardzo wiele prac, a nagrody będą trochę pod choinkę – dodał.
Zadaniem uczestników konkursu było przedstawienie wybranego gatunku fauny lub flory wspieranego w ramach działań ochronnych w projekcie, wraz z krótką charakterystyką i nadanie mu konkretnych atrybutów nawiązujących do rzeczywistych cech rośliny lub zwierzęcia.
Do siedziby stowarzyszenia wpłynęło dokładnie 158 prac. Imponująca jest nie tylko sama ich liczba, ale przede wszystkim pomysłowość i kreatywność uczestników. Były rysunki i malarstwo.
Prace konkursowe przedstawiały zarówno gatunki chronione, które są niezwykle istotne dla zachowania bioróżnorodności na obszarze Aglomeracji Beskidzkiej, ale także inwazyjne gatunki obce, które mają negatywny wpływ na bioróżnorodność i mogą zagrażać życiu i zdrowiu ludzi oraz zwierząt. Ponadto w wielu pracach znalazły się wiersze, opowiadania a nawet krótkie komiksy, świetnie oddające charakterystyczne cechy wybranych przez uczestników gatunków. Wśród przedstawionych postaci zwierzęcych królowały przede wszystkim salamandry plamiste, jeże zachodnie, bobry, żaby trawne, pluszcze, ale także mniej znane gatunki jak np. krasopani hera. Wielokrotnie pojawiał się także doskonale przedstawiony inwazyjny gatunek obcy - barszcz Sosnowskiego.
Duża liczba prac, wysoki poziom - zarówno jeśli chodzi o technikę wykonania, jak i kreatywność - sprawiły, że jury miało niezwykle trudne zadanie. Komisja składająca się z przyrodników, pracowników biura Stowarzyszenia Aglomeracja Beskidzka, artystów oraz przedstawicieli Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej po długich obradach wybrała najlepsze prace. A na nich artystyczne ujęcia właśnie salamandry plamistej, podkowca małego, żaby trawnej, pluszcza, dziewięćsiła i barszczu Sosnowskiego.
W sumie nagrodzono dwadzieścia pięć osób w dwóch kategoriach wiekowych.
W klasach I-IV szkoły podstawowej nagrody otrzymali:
pierwsze miejsce: Agata Sokołowska
drugie miejsce: Amelia Łysek
trzecie miejsce: Zuzanna Małyjurek
wyróżnienia: Emilia Klimczak, Helena Górny, Antonina Kotlarczyk, Franciszek Łatka, Kacper Andrusiewicz, Nadia Dziergas, Dagmara Bronowska, Maja Salon oraz Emilia Worek;
nagrodzeni w kategorii klas V-VIII szkoły podstawowej:
pierwsze miejsce: Zuzanna Stańco
drugie miejsce: Amelia Fabrowicz
trzecie miejsce: Oliwia Lesińska
wyróżnienia: Aleksandra Wawak, Maja Motyka, Aleksandra Grzybowska, Krystian Kozieł, Sara Hernas, Joanna Cendry, Blanka Niemczyk, Saskia Grabińska, Kazimierz Zontek oraz Alan Łaciak.
W ramach projektu odbędą się jeszcze m.in. warsztaty i pikniki. O działaniach Aglomeracji Beskidzkiej będziemy informowali na bieżąco.
Na podstawie informacji Aglomeracji Beskidzkiej
Emilia Klejmont



