
Związek Polskich Artystów Plastyków Okręg Bielsko-Biała w roku 2025 roku świętuje 80-lecie działalności. Z okazji jubileuszu Dział Sztuki i Rzemiosła Artystycznego Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej przygotował program zatytułowany Pleciemy z/o naszych.
W ramach tego programu do 30 marca zwiedzający muzeum mogą oglądać gobelin Moniki Przybyszewskiej-Piwowarskiej zatytułowany Warszawa – Stare Miasto. Gobelin eksponowany jest w jednej z sal Galerii Współczesnej Sztuki na pierwszym piętrze na końcu korytarza. Jest to jedna z pięciu prac artystki znajdujących się w zbiorach muzeum i zarazem z nich najmłodsza. Gobelin ma charakter dekoracyjny i został wykonany w ramach zleceń na podobne prace od administracji publicznej.
W ramach programu Pleciemy z/o naszych pojawiły się artykuły prezentujące sylwetki twórców. Zachęcamy do przeczytania tekstu Kinga Kawcza pt. Życie opowiedziane obrazem i tkaniną. Monika Przybyszewska-Piwowarska. Dzięki publikacji możemy poznać twórczynię i lepiej zrozumieć jej prace.
Oto fragment publikacji.
Piwowarska nigdy nie osiągnęła aż takiej sławy, niemniej jej prace zauważano. Eksponowane były na wystawach w Warszawie, Łodzi, Paryżu czy Mediolanie. Szczególne zainteresowanie wzbudzały wielkoformatowe tkaniny i obiekty artystyczne wykonane w duchu abstrakcyjnym. Uznanie budziły formy eksperymentalne z przełomu lat 60. i 70. oraz cykl gobelinów białych z 1975, o których Bożena Kowalska pisała: „dużej urody. Oszczędne, nieledwie ascetyczne w dekoracji wprowadzonej tylko kreską reliefu.”
Twórczość Moniki Piwowarskiej wymyka się próbom zaszufladkowania. Œuvre artystki jest bardzo zróżnicowane, stylistyka zmieniała się wraz z czasem, ale zawsze – co w 1990 roku podkreślała Kowalska – „malarstwo i tkanina wiążą się prawie w jedność. Malarstwo stanowi laboratorium form dla tkaniny, tkanina pobudza wyobraźnię ku dalszym rozwiązaniom malarskim. Tak jest dziś, gdy malarstwo jej w swobodnych układach geometrycznych uzyskało ponownie status samodzielnego istnienia; tak było wtedy, gdy na wzór wczesnych jej obrazów powstawały od 1962 r. pierwsze tkaniny; tak też było w późnych latach sześćdziesiątych, a także siedemdziesiątych, kiedy przeobrażenia w jednej i drugiej dyscyplinie postępowały szybko i pewnie prowadząc do obecnej fazy poszukiwań.”
Więcej informacji zainteresowani znajdą na www.muzeum.bielsko.pl bądź pod numerami telefonów: 33 816 99 17 – Dział Sztuki i Rzemiosła Artystycznego lub 33 811 04 25 – Dział Marketingu i Organizacji Wydarzeń.
JacK