Plakaty z przesłaniem

Wernisaż wystawy fot. Wydział Gospodarki Odpadami UMBB

Wernisaż wystawy plakatów z tegorocznego kalendarza Zakładu Gospodarki Odpadami S.A. odbył się 8 lutego w Punkcie 11. Kalendarz składa się z 12 plakatów, których motywem przewodnim są odpady, natomiast na rewersach znajdują się informacje na temat systemu gospodarki odpadami komunalnymi.

Autorem afiszy budujących świadomość ekologiczną bielszczan jest znany plakacista Wiesław Łysakowski, treści merytoryczne zostały opracowane przez Katarzynę Olek z ZGO.

Pomysł na plakaty dotyczące odpadów zrodził się jeszcze przed pandemią, w 2019 roku.

- To było wyzwanie, bo musiałem znaleźć odpowiednie środki graficzne i artystyczne, za pomocą których mógłbym opowiedzieć historię związaną z ekologią, ratowaniem Ziemi – mówił na wstępie Wiesław Łysakowski. - Charakter edukacyjny był bardzo ważny.

- Na efekt końcowy składają się zdjęcia, fotomontaże, które w swojej monochromatycznej formie miały minimalistyczne przebłyski kolorów – wskazywał autor plakatów, podkreślając jednocześnie, że kalendarz ma działać niedosłownością i wciągnąć widza w obszar zagadki, tajemniczości, ale także służyć edukacji.

Wernisaż, którego organizatorami byli: ZGO S.A., Firma Mental, Urząd Miejski w Bielsku-Białej, a także Punkt 11 był elementem cyklu wydarzeń ekologicznych związanych z Dniem bez opakowań foliowych obchodzonym 23 stycznia. Dokładnie tydzień przed wernisażem, również w Punkcie 11, odbyły się warsztaty Słoik kontra foliówka. Wydarzenie podzielone było na dwie części – teoretyczną, w ramach której Katarzyna Olek z ZGO opowiedziała o procesie zagospodarowania opakowań foliowych, a także radziła, jak stopniowo eliminować plastik ze swojego życia, oraz warsztatową, podczas której uczestnicy spotkania ozdabiali słoiki.

Wystawę plakatów w Punkcie 11 można oglądać do 16 lutego.

Kalendarz ZGO trafił do chętnych mieszkańców podczas Świąt na Starówce.

źródło: Wydział Gospodarki Odpadami

Wernisaż wystawy
fot. Wydział Gospodarki Odpadami UMBB