Piłki od pastora

Na zdjęciu stojący ludzie fot. Paweł Sowa / Wydział Prasowy UMBB

Worek piłek przekazał prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski pastorowi Janowi Byrtowi z parafii ewangelickiej w Szczyrku. Pastor obdaruje nimi młodych ludzi. Akcję ks. Byrta wspiera wiele znakomitych osób.

- 12 czerwca rozpoczynają się Mistrzostwa Europy w piłce nożnej. Nasza drużyna, która się do nich dostała, ma wielu kibiców w Kościele - zarówno ewangelickim jak i katolickim. Są wśród nich dzieci, które lubią grać w piłkę. Duch Święty podpowiedział mi, aby nie odwracać się od tych mistrzostw, nie mówić, że nas to nie interesuje. Kościół interesuje się każdą sferą życia człowieka. Dlatego postanowiliśmy zaprosić wszystkich kibiców na specjalne nabożeństwo 16 czerwca. Będziemy głosić Ewangelię, modlić się za naszą drużynę, za pokój w Europie, a na zakończenie zrobimy niespodziankę i każdemu dziecko ofiarujemy piłkę - mówił pastor Jan Byrt. - To nasza propozycja, aby te dzieci oderwać chociaż na chwilę od telefonów i komputerów; sprawić, aby zaprosiły swoich rówieśników na plac wspólnie pokopać piłkę. Przy okazji zaczną ze sobą rozmawiać i tak naprawdę być razem. Dlatego zbieram piłki, aby te dzieci nagrodzić i zachęcić - dodał. 


Na inicjatywę pastora odpowiedzieli już prezydent RP, premier, marszałek Sejmu i prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski. 
– Ta tradycja trwa od wielu lat. Inicjatywa jest znana w całym regionie. Pomaganie dzieciom i młodzieży to najlepsze, co możemy robić. My pomagamy dbać o ciało, a pastor Byrt dba o ducha - mówił prezydent Jarosław Klimaszewski, wręczając piłki pastorowi. 
Ks. Byrt jest znany z niekonwencjonalnych pomysłów. Swego czasu na stokach narciarskich rozdawał narciarzom Biblię, zbierał i rozdawał sprzęt narciarski, kierowcy otrzymywali od niego nalepki na samochody propagujące wiarę w Boga. Zapraszał też gości z zagranicy, aby za darmo uczyli dzieci języka angielskiego.


JacK