Parking w Wapienicy

na zdjęciu teren na którym powstanie parking fot. Paweł Sowa/Wydział Prasowy UMBB

Dobra wiadomość dla bielszczan i turystów szukających wytchnienia w dolinie Wapienicy. W tym roku powstanie tam ogólnodostępny parking na prawie 60 samochodów. To znacznie ułatwi wyruszanie z Wapienicy na szlaki prowadzące na szczyty Szyndzielni, Błatniej czy Klimczoka.

Parking powstanie na terenie Szkoły Podstawowej nr 32 przy ul. Cieszyńskiej 393. W połowie lutego br. miasto otrzymało na ten cel pomoc finansową w wysokości 500.000 zł. Pieniądze pochodzą ze środków budżetu województwa śląskiego i są przyznawane w ramach Śląskiego Pakietu dla Turystyki w formie dotacji celowej na budowę parkingu wraz z odwodnieniem w rejonie szlaków turystycznych i atrakcji przyrodniczych w dzielnicy Wapienica.

Budowa parkingu w pobliżu doliny Wapienica poprawi standard infrastruktury turystycznej i ułatwi dostępność do szlaków turystycznych górskich, pieszych i rowerowych. Rejon przyszłego parkingu mieści się bowiem w pobliżu doliny Wapienicy, szlaków prowadzących na szczyty Szyndzielni, Błatniej czy Klimczoka. Wśród atrakcji, z których można skorzystać nieopodal, jest również Izba Edukacji Leśnej w siedzibie Nadleśnictwa Bielsko-Biała przy ul. Kopytko, Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowy pod stokiem Szyndzielni i powstający terenowy punkt edukacji ekologicznej przy rzece Wapienica od strony ul. Łowieckiej z ciekawą ekspozycją osuwisk terenowych, a także tężnia solankowa oraz Muzeum Fauny i Flory Morskiej i Śródlądowej w Jaworzu.
Warto dodać, że parking będzie otwarty dla wszystkich i ogólnodostępny.

Prace nad tym, aby parking mógł zostać wybudowany, trwają już od jakiegoś czasu. Wydział Inwestycji Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej zlecił wykonanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej i jest już w posiadaniu decyzji o pozwoleniu na budowę. Inwestycja obejmie budowę parkingu i miejsc postojowych dla 59 samochodów osobowych, w tym 3 stanowisk dla osób niepełnosprawnych, odwodnienie parkingu, a także budowę chodnika do istniejącej alei spacerowej.

W najbliższym czasie zostanie ogłoszony przetarg na budowę. Termin realizacji inwestycji jest planowany od maja do października br.

źródło: Wydział Inwestycji Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej
oprac. ek

 

na zdjęciu teren na którym powstanie parking
fot. Paweł Sowa/Wydział Prasowy UMBB

 

na zdjęciu teren na którym powstanie parking
fot. Paweł Sowa/Wydział Prasowy UMBB