Park prawie gotowy

na zdjęciu nowe elementy infrastruktury parku fot. Paweł Sowa/Wydział Prasowy UMBB

Ku końcowi zbliża się rewitalizacja Parku Włókniarzy wraz z placem Adama Mickiewicza w Bielsku-Białej. Na kilkanaście dni przed oddaniem terenu mieszkańcom weszliśmy z kamerą i aparatem fotograficznym na plac budowy. Można napisać jedno – zapowiada się bardzo dobrze.

Na pewno spektakularne zmiany dotyczą terenu nad rzeką Białą. Firma AKG Architektura Krajobrazu Sp. z o.o zamontowała tam już taras, na który można wejść z poziomu chodnika, i schody z siedziskami, które prowadzą do rzeki. Te całkiem nowe elementy oraz usunięcie chaszczy i inwazyjnego rdestowca z ponad 1.300 metrów kwadratowych powierzchni parku nad samą rzeką przywróciło ją miastu. Będzie można zejść do wody, dotknąć jej, zamoczyć nogi. Chaszcze w pasie roślinności nad rzeką zastąpiły nasadzone już śliwa tarnina, dzika róża i śnieguliczka biała.

Całkowicie zmienił się też plac Adama Mickiewicza z pomnikiem wieszcza. Miejsce to zostało odtworzone zgodnie z historycznym układem. Powstały tu ogromne rabaty kwiatowe z przewagą róż i różnorodnych traw, a całość od strony północnej i południowej domykają pergole obsadzone wisterią – urokliwą, pnącą rośliną o przepięknych, intensywnych, wrzosowych kwiatach. Schody prowadzące do pomnika wieszcza doczekały się remontu, pojawiły się na nich również obecne na historycznych fotografiach potężne donice z piaskowca.

W parku pojawiły się też urządzenia na plac zabaw, pierwsze tak naturalne miejsce do zabawy dla najmłodszych w mieście. Plac zostanie wysypany drewnianymi zrębkami, jest wyposażony w drewniane urządzenia zabawowe oraz edukacyjne – szkło powiększające do obserwacji liści, ale też w skaczące dyski – platformy na sprężynach, tor przeszkód, huśtawkę dla dwojga czy strukturę wspinaczkową i inne. W sumie to 11 urządzeń.

Jednak park to przecież przede wszystkim zieleń, a tej jest na terenie Parku Włókniarzy bardzo dużo. Do czasu rewitalizacji rosły tam 474 drzewa i, uwaga, aż 118 zostało dosadzonych. Wśród nich lipy, platany klony, kasztanowce i graby. Wrażenie robi też liczba krzewów, które zostały posadzone w parku. To aż ponad 6.000 sztuk, w tym berberysy, forsycje, jaśminowce, śnieguliczki, leszczyny, porzeczki i hortensje. Podobnie jest z bylinami, jest ich aż ponad 35.000 - goździków, ostróżek, ostnic, przetaczników, jeżówek, kokoryczy, bodziszków, orlików, miodunek, poziomek, parzydeł i barwinków. Do tego ponad 20 elementów ochrony fauny – budki dla ptaków i nietoperzy, schronienia dla jeży, schronienia dla płazów oraz krzewy dla ptaków gnieżdżących się na ziemi.

Parkowe alejki to już nie kostka i płyty betonowe, a ponad 5.500 metrów kwadratowych nowych nawierzchni przepuszczalnych, przy nich trzy zdroje do poboru wody, stylowe ławki, kosze na śmieci oraz oświetlenie. Nowe są też drewniane bramy przy wejściach do parku.

Rewitalizacja Parku Włókniarzy to inwestycja długo oczekiwana i można wręcz napisać - wychuchana. Częścią dokumentacji jest projekt ochrony drzew, który określa sposób przeprowadzenia prac jak najmniej ingerujący w drzewostan parku. Nad inwestycją, oprócz nadzoru z Urzędu Miejskiego, prowadzony jest zewnętrzny nadzór dendrologiczny. Warto dodać, że wśród parkowych drzew jest siedem pomników przyrody. Mowa o skupieniu sześciu platanów klonolistnych i jednego rosnącego pojedynczo.

Przy okazji rewitalizacji postawiono także na recykling. Z inicjatywy ogrodnika miejskiego róże z rabaty przed pomnikiem Adama Mickiewicza można było adoptować. Miasto nie miało ich gdzie przesadzić, a dzięki akcji recyklingu kwiaty nadal cieszą oczy tych, którzy zdecydowali się je zaadoptować. Do ponownego użycia trafiły także kosze z tego terenu i ławki. Odzyskana została również kostka brukowa, z której ułożona była jedna z alejek - materiał został oczyszczony i będzie użyty ponownie w innych miejscach, w zależności od potrzeb.

Rewitalizacja parku jest realizowana w ramach projektu Aktywne przestrzenie – rewitalizacja terenów miejskich w Bielsku-Białej. Miasto pozyskało na ten cel 6.200.000 złotych z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. Park Włókniarzy jest ostatnim z listy do wykonania. Wcześniej zmodernizowane zostały parki przy ul. Zielonej i pomiędzy ulicami Zdrojową i św. Anny oraz park za Ratuszem.

Emilia Klejmont