Pamięci Żwirki i Wigury 

Na zdjęciu delegacja samorządu pod pomnikiem fot. Jacek Kachel / Wydział Prasowy UMBB

Jak co roku w Bielsku-Białej oddano hołd Franciszkowi Żwirce oraz Stanisławowi Wigurze – słynnym pilotom, zwycięzcom berlińskiego Challenge’u, którzy 11 września 1932 roku zginęli w katastrofie samolotu RWD-6 pod Cierlickiem na Zaolziu. 

Pod pomnikiem pilotów na placu Żwirki i Wigury 9 września spotkali się weterani lotnictwa, harcerze, młodzież z Zespołu Szkół Technicznych i Handlowych oraz przedstawiciele innych organizacji. Samorząd Bielska-Białej reprezentowali zastępca prezydenta Bielska-Białej Adam Ruśniak i naczelnik Wydziału Kultury i Promocji Przemysław Smyczek. Delegacje złożyły okolicznościowe wieńce i kwiaty.

Tego samego dnia w Muzeum Historycznym w Bielsku-Białej zostały otwarte dwie wystawy poświęcone pilotom. Pierwsza z nich pt. Asy polskiego lotnictwa przybliża historię kpt. pilota Franciszka Żwirki i konstruktora lotniczego inż. Stanisława Wigury - w 90. rocznicę ich zwycięstwa w Międzynarodowych Zawodach Samolotów Turystycznych Challenge w Berlinie; jest objęta honorowym patronatem posła Przemysława Drabka. 
Druga wystawa pt. W przestworzach zapisane, dotyczyła tragicznej śmierci pilotów. Okolicznościowy wykład pt. Żwirowisko – miejsce pamięci Polaków z Zaolzia wygłosiła Sylwia Grudzień. 

W spotkaniu uczestniczyli m.in. radni Rady Miejskiej w Bielsku-Białej: Urszula Szabla, Barbara Waluś, Andrzej Gacek, Piotr Ryszka. 

Obie wystawy można oglądać do 23 września. 

JacK 

Na zdjęciu warta harcerska przy pomniku
fot. Jacek Kachel / Wydział Prasowy UMBB
Na zdjęciu delegacja kombatantów
fot. Jacek Kachel / Wydział Prasowy UMBB


 

Na zdjęciu wystawa na zamkowym dziedzińcu
fot. Jacek Kachel / Wydział Prasowy UMBB
Na zdjęciu publiczność słucha wykładu
fot. Jacek Kachel / Wydział Prasowy UMBB

 

Na zdjęciu stojący ludzie
fot. Jacek Kachel / Wydział Prasowy UMBB