Pamięć o pomocy internowanym

Na zdjęciu Artur Kasprzykowski podczas spotkania w Książnicy Beskidzkiej Artur Kasprzykowski podczas spotkania w Książnicy Beskidzkiej, fot. Jacek Kachel/Wydział Prasowy UMBB

Z okazji 40. rocznicy powstania Biskupiego Komitetu Pomocy Uwiezionym i Internowanym w Bielsku-Białej 28 kwietnia w Książnicy Beskidzkiej odbyło się spotkanie, podczas którego zaprezentowano książkę Artura Kasprzykowskiego Wobec przemocy i bezprawia.

Książka opisuje działalność Klubu Inteligencji Katolickiej w Bielsku-Białej w Biskupim Komitecie Pomocy Uwiezionym i Internowanym w latach 1982-1989. Jest to już trzecie uzupełnione wydanie tej pozycji. Artur Kasprzykowski ukazuje w książce tło i przyczyny powstania takiej inicjatywy oraz zamieszcza relacje wszystkich 12 członków tego komitetu.

- Kiedy przygotowałem tę książkę przed laty, nawet nie przypuszczałem, że będzie to ostatni moment, aby porozmawiać ze wszystkimi zaangażowanymi w to dzieło - mówił w KB Artur Kasprzykowski.  

W książce znajdujemy relacje osób, które już odeszły - ks. Józefa Sanaka, Janiny Królikowskiej czy Zdzisława Grefilinga - oraz żyjących i - co ważne - obecnych na spotkaniu w Książnicy Beskidzkiej: Janusza Frączka, Kazimierza Jagosza, Krzysztofa Jonkisza, Elżbiety Kralczyńskiej, Grażyny Nalepy, Alicji Pawlusiak, Andrzeja Sikory, Wiesława Szcześniaka i Piotra Witkowskiego. 

Zebrani na uroczystości przypominali swoje działania i podkreślali, jak ważna była siła wspólnoty i wzajemnego wspierania się w tych trudnych czasach. Osobiste relacje przybliżają czas stanu wojennego i lata 80. XX w. 

Wydawcą publikacji jest Klub Inteligencji Katolickiej w Bielsku-Białej przy wsparciu Stowarzyszenia Podbeskidzie Wspólna Pamięć. 

JacK 


 

Na zdjęciu członkowie Biskupiego Komitetu Pomocy Uwiezionym i Internowanym w Bielsku-Białej z autorem ksiązki