Ostatni Sułkowscy na zamku

Na zdjęciu dr Grzegorz Madej dr Grzegorz Madej, fot. Paweł Sowa/Wydział Prasowy UMBB

Dzieje rodu Sułkowskich ponownie zostały przywołane podczas spotkania w Muzeum Historycznym w Bielsku-Białej mieszczącym się w zamku Sułkowskich. W salach, gdzie mieszkali ostatni właściciele zamku z rodu Sułkowskich odbyła się promocja najnowszej książki dr Grzegorza Madeja pt. Bielska linia książęcego rodu Sułkowskich – Ostatni Sułkowscy na bielskim zamku (1918–1945).

Wśród wielu gości obecni byli również potomkowie ludzi, którzy pracowali przed laty dla Sułkowskich.

Promocję książki rozpoczął dyrektor Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej Marek Matlak. Tym razem prezentacja dziejów rodu Sułkowskich miała formę rozmowy. Pytania zadawał Jerzy Marek, który był też redaktorem publikacji, a odpowiadał na nie, nie kto inny tylko autor książki, dr Grzegorz Madej.

Zapytaliśmy autora czego możemy się spodziewać nowego w tej publikacji?

- Nowe kwestie to sposób funkcjonowania majątku. Zarówno lasów książęcych, jak i rodzącego się przedsiębiorstwa motoryzacyjnego po 1937 roku. No i oczywiście ten okres z II wojny światowej odkryty całkowicie na nowo. Oparty na nowych źródłach i materiałach – informuje dr Grzegorz Madej. 

Spotkanie ubogacił aktor Teatru Polskiego w Bielsku-Białej Rafał Sawicki, który zaprezentował fragmenty twórczości Sułkowskich. 

JacK 

 

na zdjęciu dr Grzegorz Madej
dr Grzegorz Madej, fot. Paweł Sowa/Wydział Prasowy UMBB

 

Na zdjęciu dr Grzegorz Madej i Jerzy Marek
dr Grzegorz Madej i Jerzy Marek, fot. Paweł Sowa/Wydział Prasowy UMBB

 

Na zdjęciu dr Grzegorz Madej
dr Grzegorz Madej, fot. Jacek Kachel/Wydział Prasowy UMBB