Ogrodnik miejski rozpoczął pracę

Na zdjęciu ogrodnik miejski Dariusz Gajny Nowy specjalista od zieleni Dariusz Gajny (fot. M. Starowieyska)

Dariusz Gajny – pasjonat architektury krajobrazu, działacz, społecznik oraz animator kultury – od 1 grudnia jest pracownikiem Urzędu Miejskiego. Objął nowo utworzone stanowisko w Wydziale Gospodarki Miejskiej – specjalisty od zieleni.

Jego główną misją będzie dbanie o miejską zieleń. Rośliny zielone i kwiaty ozdobne, drzewa i krzewy to jego pasja niemal od dziecka, stąd wybór szkoły i zawodu. Z wyróżnieniem ukończył Technikum Architektury Krajobrazu w Zespole Szkół Ogrodniczych im. Stanisława Szumca w Bielsku-Białej, w roku 2013 obronił tytuł inżyniera architekta krajobrazu. Jego praca nt. rewaloryzacji Starego Cmentarza Ewangelickiego w Bielsku-Białej, została wyróżniona, jako nowatorski pomysł na zagospodarowanie opuszczonych cmentarzy.

Jeszcze jako uczeń Ogrodnika stworzył Ogólnopolski Klub Młodych Architektów Krajobrazu. Nawiązał współpracę z Targami Kielce, gdzie w kwietniu 2006 roku, zorganizowano I Ogólnopolski Zjazd Szkół Średnich kształcących w zawodzie technik architektury krajobrazu. Po sukcesie, jaki odniósł klub, Dariusz Gajny zaangażował się w dwa projekty związane z Zespołem Szkół Ogrodniczych – doprowadził do utworzenia tam Parku Dendrologicznego i reaktywacji w 2007 roku Targów Ogrodniczych, które odniosły sukces. W roku 2008 Dariusz Gajny zorganizował I Ogólnopolskie Zawody Architektury Krajobrazu o tytuł najlepszej placówki edukacyjnej. W Zespole Szkół Ogrodniczych wprowadzał w życie wiele mniejszych projektów i pomysłów, m.in. doprowadził szkołę do finału konkursu Super Szkoła, prowadził szkolną szklarnię doświadczalną. Od czasu otwarcia Parku Dendrologicznego jest tam przewodnikiem, prowadzi zajęcia dla szkół z edukacji ogrodniczej, ekologii i architektury krajobrazu.

Dariusz Gajny stworzył pierwszą w Polsce koncepcję pełnej rewitalizacji zabytkowych cmentarzy, w ramach której zaangażował się w projekt Ogrody Pamięci mający na celu ratowanie nieczynnego starego Cmentarza Ewangelickiego w Bielsku-Białej. Jako pomysłodawca i producent spektaklu Dziady wystawionego na Cmentarzu Żydowskim rozpoczął współpracę z Gminą Wyznaniową Żydowską, został jej pełnomocnikiem do spraw rewitalizacji cmentarza. Za pracę oraz zasługi na rzecz architektury krajobrazu, ochrony pamięci oraz kultury otrzymał wiele nagród, m.in. nominację do plebiscytu Polskiego Radia Euro Nieprzeciętni 2008 (finalista 2008 r.), zwyciężył w Bielsku-Białej i powiecie w plebiscycie Dziennika Zachodniego Lider Roku 2014, uzyskał – nominację do plebiscytu Dziennika Zachodniego Osobowość Roku 2017, nominację do nagrody POLIN 2018, nominację do Nagrody Prezydenta Miasta Bielska-Białej w Dziedzinie Kultury i Sztuki 2019, tytuł Absolwent XXI wieku w województwie śląskim w 2019 r. oraz odznaczenie Chroniąc pamięć w 2019 r.

– Z miejską zielenią jestem związany od lat, angażuję się nie tylko w ochronę zieleni zabytkowych cmentarzy, ale też współpracuję z radami osiedli, biorę udział w akcjach zazieleniania miasta. Na nowym stanowisku będę opiniował projekty inwestycyjne pod kątem zachowania zieleni, z czym łączy się wydanie zarządzania przez prezydenta miasta w sprawie kart drzew. Potem będę nadzorował budowy, by zasady ochrony drzew były przestrzegane w czasie realizacji inwestycji. Będę też wsłuchiwał się w głosy mieszkańców, jeśli idzie o nowe projekty terenów zielonych, a także proponował nowe rozwiązania dla miejsc, gdzie zieleni brakuje – mówi Dariusz Gajny.

kk