Ograniczenia w Szpitalu Pediatrycznym i Bielskim Centrum Psychiatrii

Budynek Szpitala Pediatrycznego fot. Starostwo Powiatowe

Szpital Pediatryczny i Bielskie Centrum Psychiatrii – Olszówka, w związku z zagrożeniem epidemią koronawirusa, wprowadziły nadzwyczajne rozwiązania dotyczące przyjęć pacjentów. Wszystko po to, żeby zminimalizować ryzyko szerzenia się infekcji COVID-19. Placówki działają tak, aby żadna osoba w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia nie została pozostawiona sama sobie.

Szpital Pediatryczny w Bielsku-Białej ograniczył odwiedziny pacjentów - przy jednym dziecku może przebywać tylko jeden rodzic lub opiekun. To samo dotyczy porad udzielanych na izbie przyjęć oraz w gabinetach nocnej i świątecznej pomocy. Od 16 marca zostały zawieszone do odwołania zabiegi rehabilitacyjne, działalność dziennego oddziału psychiatrycznego dla dzieci i młodzieży, planowe zabiegi chirurgiczne i otolaryngologiczne, planowane przyjęcia na oddziały niezabiegowe i planowane porady specjalistyczne. Zaplanowane porady specjalistyczne mogą być natomiast udzielone w formie teleporad. Aby uzyskać pomoc przez telefon należy zadzwonić na numery wskazane na stronie internetowej szpitala – nie dotyczy to poradni chirurgicznej, która pracuje normalnie.
Zawieszone do odwołania są też planowane badania diagnostyczne: TK, RTG, USG - o ile nie wiąże się to z ryzykiem pogorszenia stanu zdrowia pacjenta lub szkodą dla procesu terapeutycznego - a także wykonywanie badań laboratoryjnych pacjentom prywatnym i firmom zewnętrznym w laboratorium centralnym.

W Bielskiem Centrum Psychiatrii – Olszówka w Bielsku-Białej obowiązuje całkowity zakaz odwiedzin. Od 16 marca do odwołania zawieszone zostały zajęcia w oddziałach dziennych psychiatrycznych oraz warsztatach terapii zajęciowej na rzecz teleporad. W godzinach pracy oddziałów personel jest do dyspozycji pacjentów, natomiast w sytuacji nagłego pogorszenia stanu zdrowia zrealizuje wizytę domową. Rejestracja do wszystkich poradni odbywa się bez zmian. Każdemu pacjentowi najpierw będzie udzielana teleporada. Wizyta u lekarza nastąpi tylko wtedy, kiedy będzie to niezbędne.
Punkt konsultacyjny jest czynny jak do tej pory. Oddział Psychiatryczny Ogólny, oddział Rehabilitacji Psychiatrycznej oraz Ośrodek Rehabilitacyjny dla Uzależnionych od Substancji Psychoaktywnych wstrzymują tylko przepustki oraz wolne wyjścia pacjentów z oddziałów. Pacjenci, którzy mieli ustalone terminy, zostaną poinformowani o ograniczeniach przez telefon.