
26 stycznia obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Transplantacji, upamiętniający rocznicę pierwszego w Polsce udanego przeszczepu nerki, którego dokonano w 1966 r. w I Klinice Chirurgicznej Akademii Medycznej w Warszawie.
To wyjątkowe święto ma na celu skupić uwagę społeczeństwa na nieocenionej wartości przeszczepów oraz na roli, jaką pełnią dawcy, biorcy oraz cała społeczność medyczna w procesie ratowania życia.
Transplantacja to inaczej przeszczep narządów, tkanek, komórek. Narząd można przeszczepić w całości lub tylko w części, z jednego ciała na inne lub w obrębie tego samego ciała. Jest to bardzo często jedyny sposób na uratowanie czyjegoś życia. Niestety, znalezienie bliźniaka genetycznego zazwyczaj jest bardzo trudne i dlatego bardzo ważne jest, aby grupa potencjalnych dawców była jak największa.
Każdy z nas może wyrazić chęć bycia dawcą narządów poprzez dobrowolne oświadczenie woli, które można nosić przy sobie lub dołączyć do dokumentacji medycznej. Traktowane jest ono jako informacja o naszej decyzji na wypadek śmierci.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, jeżeli ktoś za życia nie wyraził sprzeciwu, lekarze mogą pobrać od niego narządy i tkanki, zgoda rodziny nie jest wymagana. Jednak w praktyce lekarze zawsze rozmawiają o pobraniu narządów z najbliższymi zmarłego. Rodzina jednak nie jest pytana o zgodę na przeszczep, ale o to, jaka była wola zmarłego w tej sprawie za życia.
Niezależnie od tego jaka jest Twoja decyzja o oddaniu narządów do przeszczepu po śmierci, w każdym przypadku bardzo ważne jest poinformowanie bliskich, jaka jest Twoja wola.
Informacje na temat ośrodków transplantacyjnych w Polsce znaleźć można na portalu poltransplant.org.pl
źródło: Poltransplant Centrum Organizacyjno-Koordynacyjne ds. Transplantacji