
Bielsko-Biała jest pierwszym miastem na mapie Polski, które ma swój pomarańczowy listopad. Co się za tym kryje? W mieście ruszyła właśnie duża kampania przeciwko przemocy Odważn! BB, a kolor pomarańczowy to niejako jej symbol.
Rozpoczęcie akcji Odważn! BB, której organizatorami są Fundacja Strefa Kobiet, Kongres Kobiet Podbeskidzia i Vitall Clinic odbyło się 4 listopada w Ratuszu. Przez cały miesiąc w wielu miejscach w Bielsku-Białej odbędzie się szereg bezpłatnych wydarzeń, przede wszystkim edukacyjnych, w zakresie rozpoznawania przemocy i reagowania na nią, ale też informujących o tym, jak radzić sobie z emocjami.
Światowe statystyki dotyczące przemocy potwierdzają, że budowanie świadomości dotyczącej przemocy i umiejętności reagowania na nią są bardzo potrzebne.
– Co trzecia kobieta na świecie doświadcza różnych form przemocy – fizycznej, emocjonalnej, seksualnej - najczęściej ze strony partnera lub byłego partnera – punktowała prezeska Fundacji Strefa Kobiet Agnieszka Nowak. – Co do dzieci, statystyki UNICEF są jeszcze bardziej zatrważające: prawie miliard dzieci, co daje połowę nieletnich na całym świecie, tylko w ciągu ostatniego roku doświadczyło przemocy fizycznej, seksualnej bądź emocjonalnej. Praktycznie co trzeci nastolatek doświadcza cyberprzemocy, to samo dotyczy sześćdziesięciu procent kobiet i jednego na czterech mieszkańców Unii Europejskiej. Ta przemoc jest! Naszymi działaniami zataczamy szerokie kręgi przeciwko przemocy, razem możemy zmienić ten świat na trochę lepszy – tłumaczyła.
Na kanwie tych statystyk o niebycie obojętnymi wobec przemocy apelował prezydent miasta Jarosław Klimaszewski. Miasto od trzech lat jest aktywnym partnerem akcji Odważn! BB.
- Zapamiętałem, co powiedział Marian Turski: ważne jest jedenaste przykazanie - Nie bądź obojętny. U podstaw traumatycznych doznań związanych z przemocą jest właśnie obojętność i brak empatii innych. A my nie chcemy być obojętni, stąd trzecia już w mieście akcja Odważn! BB. Uważam, że takie działania są niezbędne. Chciałbym, żeby kiedyś przestały być potrzebne, ale na razie są – mówił włodarz.
Wydarzenia pomarańczowego listopada, w których mogą wziąć udział wszyscy chętni, już od jutra.
5 listopada w Centrum Organizacji Pozarządowych przy ulicy Cieszyńskiej 18 o godzinie 18.00 o codziennych trudnościach oczami dziecka opowie Iwona Marek.
12 listopada o godzinie 11.00 w Centrum Seniora odbędzie się prelekcja Agnieszki Wróbel Artystyczne reagowanie w sytuacji presji i manipulacji.
14 listopada od godziny 10.00 w Domu Kultury im. Wiktorii Kubisz zaplanowano konferencję przeciwko przemocy. Wykłady, które pojawią się w jej programie to:
Milczenie - siła napędowa krzywdzenia dzieci? Co zmieniła ustawa Kamilka? - Adrian Drdzeń;
Czym jest przemoc domowa - jak rozpoznawać, reagować, gdzie szukać pomocy? - Ewa Pająk;
Autoagresja - dr Agata Norek;
Blizny, które nie zawsze widać - terapeutyczna praca z ciałem dla uzdrowienia traum - dr n. med. Małgorzata Jachacz-Łopata;
Nie chcę zostać wariatem - dlaczego boimy się zgłosić do psychiatry o pomoc - dr n. med. Magdalena Kajzer-Będkowska;
Przemoc to nie tylko siniak - lek. med. Joanna Świtek;
Edukacja emocjonalna prewencji kryzysowej - Szymon Szałapski;
Psychologia a prawo - z doświadczeń sędziego rodzinnego - Bernadetta Szaton.
15 listopada o godzinie 17.00 w Kinie Kreska odbędzie się projekcja filmu Jutro będzie nasze w reżyserii Paola Cortellesiego.
16 listopada od godziny 10.00 na warsztaty zaprasza Vitall Clinic przy ulicy Kazimierza Wielkiego 26:
Psyche i Soma w równowadze - somatyczne techniki autoregulacji - dr n. med. Małgorzata Jachacz-Łopata;
8 królestw - o sile emocji i mocy uczuć - Szymon Szałapski;
Zrozumienie, że przemoc może mieć miejsce w każdym domu, niezależnie od statusu społecznego, to pierwszy krok ku zmianie - Chaja Kitlińska.
18 listopada w siedzibie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bielsku-Białej przy placu Ratuszowym 9 o godzinie 9.00 wykład Ewy Pająk: Każdy ma prawo do szacunku i godnego traktowania.
25 listopada na ulice Bielska-Białej wyjdzie pomarańczowy marsz przeciwko przemocy, ruszy z placu Chrobrego o godzinie 18.00. Gościem specjalnym tego wydarzenia będą Olga&Vladimir Yaroshenko, którzy pokażą etiudę baletową.
26 listopada w samo południe w Kubiszówce odbędzie się projekcja spektaklu My dzieci z... w reżyserii Agnieszki Szulakowskiej.
27 listopada w Cavatina Hall Dominika Skowrońska poprowadzi warsztaty z uwalniania głosu.
28 listopada o godzinie 17.00 w Zamku Sułkowskich odbędzie się konferencja przeciw przemocy wobec kobiet.
Dzisiejszemu otwarciu pomarańczowego listopada w Bielsku-Białej towarzyszyły przejmujące, autentyczne wyznania młodych ludzi na temat przemocy, były to fragmenty spektaklu My, dzieci z… Agnieszki Szulakowskiej, którego projekcja odbędzie się również 26 listopada w Kubiszówce.
Emilia Klejmont


