O tym się nie mówi

Prelekcja w BCK fot. Biuro Senatorskie

W Bielsku-Białej trwa kampania 16 dni Przeciw Przemocy ze względu na Płeć. W jej ramach w mieście odbywa się akcja ODWAŻN!BB, której organizatorami są Regionalny Kongres Kobiet Podbeskidzia oraz Fundacja Strefa Kobiet.

16 Dni Akcji Przeciw Przemocy ze względu na Płeć to międzynarodowa kampania poświęcona wspieraniu i koordynacji wszelkich działań na rzecz zlikwidowania przemocy wobec kobiet na poziomie lokalnym, państwowym i międzynarodowym. Co roku w Polsce i na świecie odbywa się w dniach od 25 listopada do 10 grudnia. Obie daty są symboliczne - 25 listopada to Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy Wobec Kobiet, a 10 grudnia to Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka.

22 listopada w Bielskim Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej odbyła się projekcja film O tym się nie mówi w reżyserii Marka Osiecimskiego. To głośna produkcja oddająca głos kobietom pozbawionym wyboru w obliczu tragedii. Pokazuje losy kobiet, które po zajściu w ciążę dowiedziały się, że płód jest obarczony wadą rozwojową prowadzącą do śmierci tuż po narodzinach lub w niedługim czasie po przyjściu na świat. Patronat nad tym wydarzeniem sprawowało Biuro Senatorskie Agnieszki Gorgoń-Komor, a do organizacji włączył się Kongres Kobiet Podbeskidzia.

Dla tych, którym nie udało się być na projekcji, mamy informację, że film jest dostępny na kanale YouTube, wystarczy wpisać O tym się nie mówi.

Po wyświetleniu filmu w BCK odbył się panel dyskusyjny na temat wyroku Trybunału Konstytucyjnego, zgodnie z którym po 22 października 2020 roku kobiety nie mogą zgodnie z własną wolą dokonać aborcji ciąży ze względu na wadę płodu. Wzięli w nim udział senatorka RP i kardiolożka Agnieszka Gorgoń-Komor; współtwórca projektu OTSNM (O tym się nie mówi, przyp. red.), ginekolog Maciej Jędrzejko, założycielka inicjatywy społecznej OTSNM Anita Czarniecka z Fundacji Damy Radę; ginekolożka-położniczka Edyta Jaroszek; ordynatorka Oddziału Ginekologiczno-Położniczego Szpitala w Żywcu Bożena Hryniewicz; ginekolog-położnik Marcin Leśniewski, adiunkt w Zakładzie Filozofii i Bioetyki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach; kardiolog Klaudiusz Komor, prof. dr hab. Magdalena Małecka-Łyszczek z Katedry Prawa Konstytucyjnego, Administracyjnego i Zamówień Publicznych Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie; psycholog i położna Aneta Sum oraz dziennikarka, autorka książki Dlaczego moje dziecko? Beata Znamirowska-Soczawa.

Zebrani dyskutowali o tym, że obecna sytuacja prawna to pogwałcenie praw i wolności człowieka, wskazywali na cierpienie kobiet, którym zabrano prawo wyboru. Wyboru zgodnego z własną, wolną wolą.

O tym się nie mówi, czyli OTSNM to oddolna, obywatelska inicjatywa stworzenia filmu dokumentalnego na temat historii kobiet, które doświadczyły ciąży z wadami embriopatologicznymi płodu i którym polityczna decyzja zabrała prawo wyboru. By przeciwstawić się obecnej sytuacji prawnej, od lutego 2021 roku trwały prace nad projektem edukacyjnym, którego celem jest dotarcie do możliwie największego grona osób z rzetelną wiedzą medyczną dotyczącą wad embriopatologicznych płodu i skutków decyzji Trybunału Konstytucyjnego, któremu prezesuje Julia Przyłębska (TK o sygn. akt K 1/20).

Szczególnie trudna jest sytuacja kobiet z terenów wiejskich i małomiejskich, gdzie opieka ginekologiczna jest utrudniona, dlatego inicjatywa OTSNM wraz z fundacją Damy Radę stworzyli film – 45-minutowy dokument O tym się nie mówi wyreżyserowany przez Marka Osiecimskiego. Film oddaje głos osobom posiadającym naukową wiedzę na temat konsekwencji odebrania Polkom i Polakom prawa do przerwania ciąży w przypadku występowania ciężkich i nieodwracalnych wad płodu – lekarzom ginekologom, psychiatrom, a przede wszystkim kobietom, którym zabrano prawo wyboru.

Celem tego projektu jest dokumentalne pokazanie sytuacji kobiet, dotarcie z rzeczywistą, ekspercką wiedzą, m.in. o wadach embriopatologicznych płodu, podkreślenie ważności wiedzy medycznej i wysokiego poziomu badań prenatalnych, które ratują zdrowie i życie zarówno kobiet, jak i płodów; obrona praw człowieka zagwarantowanych w Konstytucji RP, ochrona zdrowia i życia kobiet zgodnie z ich wolą poprzez zmianę prawa, upowszechnienie informacji o możliwości złożenia skargi do Rzecznika Praw Obywatelskich oraz zwrócenie uwagi na sytuację prawną.

Przed nami kolejne wydarzenia w ramach akcji ODWAŻN!BB. Punktem, którego nie można ominąć, jest planowana na 24 listopada Konferencja przeciwko PrzeMOCY. Będzie jej towarzyszyć m.in. spektakl Bielskiej Szkoły Aktorskiej im. Agnieszki Osieckiej pt. Romeo i Julia. Co nas kusi? w reżyserii Agnieszki Szulakowskiej-Bednarczyk oraz koncert zespołu Highflyers. Sama konferencja będzie podzielona na dwa moduły tematyczne nawiązujące do przemocy: prawny i medyczno-psychoterapeutyczny.
Konferencja z udziałem Marii Sadowskiej oraz Anity Janci odbędzie się o godzinie 17.00 w BCK.
Pomarańczowy marsz przeciwko PrzeMocy wyruszy 25 listopada o godzinie 17.00 z placu Chrobrego.
- Im więcej będzie nas tego dnia, tym większy osiągniemy sprzeciw wobec dotykalnej niesprawiedliwości - podkreślają organizatorki.

Bilety na Konferencję przeciwko PrzeMocy dostępne są on-line przez stronę Evenea lub stacjonarnie w kasie BCK, w Vital Clinic Centrum Medyczne oraz w Bielskiej Szkole Aktorskiej im. Agnieszki Osieckiej.

- Rozwój świadomości na temat pogwałcania praw ze względu na płeć jest dla nas szczególnie istotny, a wzmocnienie solidarności kobiet w naszym regionie będzie miało ogromne znaczenie - podkreślają organizatorki akcji.

oprac. ek

plakat