O radości z nauki

Na zdjęciu stojący ludzie fot. organizator

Nowy film Krzysztofa Zanussiego, opowieść profesora Jerzego Bralczyka o radości z języka, dyktando i dwa pikniki naukowe - to tylko kilka propozycji jakie przygotowano na tegoroczny 24. Beskidzki Festiwal Nauki i Sztuki.

Atrakcje tegorocznego festiwalu skupiły w Bielsku-Białej i Żywcu. Gala festiwalowa została zorganizowana 1 czerwca w Bielskim Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej. W jej trakcie gość honorowy imprezy reżyser Krzysztof Zanussi otrzymał pamiątkową statuetkę z rąk rektora Uniwersytetu Bielsko-Bialskiego prof. Jacka Nowakowskiego oraz zastępcy prezydenta miasta Adama Ruśniaka i prezesa zarządu AQUA S.A Krzysztofa Michalskiego. Odbył się też pokaz najnowszego filmu Zanussiego pt. Liczba doskonała. 
Krzysztof Zanussi to reżyser, scenarzysta i producent filmowy o światowej sławie, a jego twórczość związana jest przede wszystkim z dwoma nurtami polskiego filmu: kinem Młodej Kultury oraz kinem moralnego niepokoju. 
Spotkanie dopełnił występ Chóru Uniwersytetu Bielsko-Bialskiego pod dyrekcją prof. Jana Borowskiego.
Festiwalowa środa upłynęła pod znakiem zmagań z jubileuszowym 10. Beskidzkim Dyktandem pod patronatem prof. Jerzego Bralczyka. Tematem tekstu autorstwa dr Eweliny Gajewskiej była podróż globtrotera Hipolita w Beskidy. Spośród 75 uczestników dyktanda jury w składzie: dr hab. Aleksandra Banot, prof. UBB (przewodnicząca), dr hab. Barbara Tomalak, prof. UBB oraz dr Robert Pysz wyłoniło dziewięcioro laureatów. Tytuły Beskidzkich Mistrzów Ortografii otrzymali: w kat. Młodziki – Jagoda Wawrzyniak, w kat. Juniorzy – Irena Manda, w kat. Społeczność uniwersytecka – Julia Grabska.
W oczekiwaniu na wyniki dyktanda w Auditorium Maximum odbywały się festiwalowe wykłady mistrzów. Szczególnym zainteresowaniem cieszyła się rozmowa prof. Jerzego Bralczyka i red. Michała Ogórka pt. O radości z języka.
Zakończenie tegorocznego festiwalu odbyło się 2 czerwca podczas Pikniku Naukowego w Parku Słowackiego w Bielsku-Białej. Przy dość kapryśnej pogodzie odbywały się tam wykłady i kameralne spotkania o tematyce naukowej oraz liczne warsztaty i zajęcia dla dzieci.

Głównym organizatorem 24. Beskidzkiego Festiwalu Nauki i Sztuki był Uniwersytet Bielsko-Bialski z partnerami. 

JacK 
 

Na zdjęciu siedzący ludzie

 

Na zdjęciu siedzący ludzie