O historii mebli giętych

Na zdjęciu plakat fot. ze zbiorów Jacka Kachla

Na rynku wydawniczym pojawiła się kolejna książka dotycząca historii naszego regionu. W publikacji Kształty użyteczneO meblach giętych z Podbeskidziem w tle. Fabrykanci, ludzie, produkty historycy przybliżają dzieje przemysłu meblarskiego. 


W 1849 roku Michael Thonet założył w Wiedniu fabrykę meblarską, która funkcjonowała później pod nazwą Braci Thonet. Wkrótce rozwinęła swoją działalność, a filie jej zakładów powstały niedaleko Bielska: w Buczkowicach, Rybarzowicach i Łodygowicach. Za sprawą masowej produkcji mebli wiedeński styl i szyk w postaci przyjętych wzorów zagościł na stałe w domach mieszkańców naszego regionu.
O znaczeniu meblarskiej produkcji najlepiej świadczy fakt, że założona w 1878 roku K.K. priv. Fabriken fur Möbel aus gebogenen Holze Rudolf Weill & co. - mając swe fabryki we wszystkich tych miejscowościach - zatrudniała 500 robotników i produkowała dziennie 1.000 sztuk mebli. 


Rozwój przemysłu meblarskiego w regionie opisuje w publikacji Kształty użyteczne. O meblach giętych z Podbeskidziem w tle. Fabrykanci, ludzie, produkty w rozdziale Dawne fabryki mebli giętych w Bielsku i okolicy największy znawca fabrykanckich dziejów miasta i nie tylko, Piotr Kenig. Dr Ewa Janoszek, która jest autorką rozdziału Meble gięte jako dzieła sztuki, szczegółowo zajęła się wzornictwem - zarówno tym z XIX wieku, jak i z końca XX wieku, ukazując, jak zmieniały się mody, upodobania i… możliwości przemysłu meblarskiego. O tym, jaki wpływ na rozwój społeczno-polityczny okolicznych wsi miało odziaływanie przemysłowych miast Bielska i Białej pisze Jacek Kachel w rozdziale Mała ojczyzna pracowitych ludzi. Autor przedstawia rywalizację, wzajemne przenikanie się idei oraz współpracę mieszkających tutaj ludzi. Książkę dopełnia rozdział opisujący historię spółki Prosperplast, nawiązującej do tradycji przemysłu meblarskiego przez produkcję mebli, choć już z innego surowca, to także ciekawych pod względem wzorniczym i funkcjonalnym.  


Książka dostępna będzie w Księgarni Klimczok przy ul. Cyniarskiej 11 w Bielsku-Białej. W okresie od stycznia do marca zaplanowano spotkania promocyjne m.in. w Książnicy Beskidzkiej czy w bibliotece w Buczkowicach.

r
 

Na zdjęciu plakat