Nowościii u plastyków

Na zdjęciu Jarosław Gewinner Jarosław Gewinner, kadr z filmu ZPAP

Związek Polskich Artystów Plastyków Okręgu Bielsko-Biała co roku pod hasłem Nowościii prezentuje twórczość artystów, którzy są nowymi członkami ZPAP. W styczniu w związkowej Galerii PPP, mieszczącej się w kamienicy Rynek 27, prezentowane są prace Jarosława Gewinnera, Alicji Wątor i Joanny Zając-Slapničar. Przygotowano również film ze spotkania z plastykami i ich twórczością.

Film prezentujący sylwetki oraz prace Jarosława Gewinnera, Alicji Wątor i Joanny Zając-Slapničar oglądać można na Facebooku Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu Bielsko-Biała: https://www.facebook.com/zpap.bielskobiala https://www.facebook.com/zpap.bielskobiala/videos/774812423114319

- Do Związku Polskich Artystów Plastyków należę od 2020 r. Mam zaszczyt brać udział w pierwszej wystawie związkowej. Prezentuję jeden z nurtów, jakim się param. Maluję, ale od paru lat zajmuję się też rysunkiem. Robię cykl surrealistycznych prac, niektóre nawiązują do świata przyrody, inne do świata industrialnego czy magicznego – mówi Jarosław Gewinner. - Do związku przystąpiłem, żeby się rozkręcić w pokazywaniu prac w Bielsku-Białej, ponieważ dotąd rysowałem bardziej dla siebie. Chcę to pokazywać, widzę, że to się podoba. Przyjemnym jest też spotkanie w przestrzeni galeryjnej. Chcę przynależeć do środowiska, a nie siedzieć w domu, w zamknięciu, i tworzyć dla siebie czy znajomych – dodaje plastyk.

Jarosław Gewinner urodził się 30 listopada 1978 roku w Bielsku-Białej. Jest absolwentem Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Juliana Fałata w Bielsku-Białej oraz Instytutu Sztuki w Cieszynie Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Licencjat uzyskał z grafiki warsztatowej pod kierunkiem prof. Józefa Knopka (2003), natomiast tytuł magistra sztuki w pracowni malarstwa prof. Lecha Kołodziejczyka (2006). Należy do bielskiego okręgu ZPAP od 2020 roku.
Jego artystycznymi mediami są malarstwo olejne i akrylowe oraz rysunek tuszem, w których podejmuje tematykę surrealistyczną wzbogaconą o elementy abstrakcji. Odkąd pamięta uwielbiał rysować i malować. Całymi godzinami mógł siedzieć nad kartką papieru, skrupulatnie tworząc miasta z wieloma detalami, panoramy z setkami ludzików, pojazdy i inne dziwne machiny. Skupianie się na detalu i wypełnianiu płaszczyzny tysiącami kresek, kropek i plam to jego artystyczne DNA. Najbardziej cieszy go praca stworzona od najdrobniejszego szczegółu do całej dużej kompozycji. Działa bez ustalonego planu i często sam jest zaskoczony tym, co podpowiada mu umysł na kolejnych etapach. Plany przenikają się, tworząc perspektywę, z której wyłania się przestrzenny, wielowymiarowy świat.

Galeria PPP prezentuje także prace Alicji Wątor.
- Na tej wystawie postanowiłam pokazać różne prace – starsze i te najnowsze. Jest to prezentacja przekrojowa, pokazuję obrazy nawet z pierwszego roku studiów czy z dyplomu z malarstwa. Prezentuję również cykl akwarel z Bielska-Białej, które powstały w ramach stypendium otrzymanego od miasta, są to ciekawe miejsca, zaułki – opowiada Alicja Wątor. - Jestem nauczycielem wspomagającym w szkole państwowej, uczę również malarstwa w szkole prywatnej. Przed pandemią byłam instruktorem malarstwa w Domu Kultury w Lipniku, miałam także zajęcia z dziećmi w takim miejscu, które nazywa się Ulica Kreatywna. Do przystąpienia do ZPAP skłoniła mnie potrzeba kontaktu z innymi artystami – wyznaje artystka. 

Alicja Wątor urodziła się 30 grudnia 1982 roku w Częstochowie. W 2002 roku ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Bielsku-Białej na kierunku wystawiennictwo. Studiowała w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Malarstwa, gdzie w 2008 roku uzyskała dyplom ze scenografii w pracowni prof. Małgorzaty Komorowskiej, a w 2009 roku obroniła dyplom z malarstwa sztalugowego w pracowni prof. Jacka Waltosia. W 2019 r. otrzymała stypendium Miasta Bielska-Białej w dziedzinie kultury i sztuki. Do ZPAP Okręg Bielsko-Biała należy od 2020 r.
Zajmuje się rysunkiem, malarstwem olejnym i akwarelowym, ikoną, grafiką. Lubi malować portrety, pejzaże, naturę oraz dzielić się swoją pasją z innymi, prowadząc warsztaty plastyczne. Mieszka i tworzy w Jaworzu koło Bielska-Białej. W latach 2013-2016 współpracowała z Teatrem Polskim w Bielsku-Białej przy realizacji spektakli: Zorba - jako asystent kostiumologa, Lalka oraz Nocami i dniami będę tęsknić za Tobą – jako asystent scenografa, Makbet – współpraca scenograficzna, Z twoją córką? Nigdy! – scenograf. Swoje prace prezentowała na wielu wystawach.

Trzecią prezentowaną w bielskiej galerii ZPAP artystką jest Joanna Zając-Slapničar.
- To, co pokazuje, to są nowości, ale nie w sensie, że stworzyłam coś nowego, bo raczej robię takie rzeczy. Pokazuję akwarele - lubię tę technikę, lubię wodne, przeźroczyste pociągnięcia pędzla, nanoszenie na papier – przyznaje Joanna Zając-Slapničar. - Moje życie tak się potoczyło, że byłam 10 lat w Słowenii. Do Polski wróciłam ze względu na szkołę dziecka. Mimo że urodziłam się w Katowicach, to trafiłam do Żywca, gdzie jest dom rodzinny po moich pradziadkach. W Słowenii byłam na początku na stypendium jednosemestralnym, później, kiedy się tam przeprowadziłam, zrobiłam studia podyplomowe z wideo. Związałam się tam z uczelnią, należałam też do związku plastyków, również związku akwarelistów. Od dwóch lat mam pracownię, która nadaje się też na wystawy. Założyłam Fundację Arcy Arty, która zajmuje się promowaniem sztuki, prowadzeniem zajęć plastycznych. Związek daje kontakt z artystami, to jest cenne w każdym środowisku, zwłaszcza, kiedy zmienia się środowisko, a ja je zmieniałam co jakiś czas. 

Joanna Zając-Slapničar urodziła się 21 sierpnia 1973 roku w Katowicach. Studiowała na Wydziale Edukacji Artystycznej Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, gdzie w 2004 roku uzyskała dyplom w pracowni prof. Piotra C. Kowalskiego. W 2003 roku była na stypendium na Wydziale Projektowania Graficznego Akademii Sztuk Pięknych w Lubljanie (Słowenia). Jest także absolwentką studiów podyplomowych na kierunku wideo (2016) Akademii Sztuk Pięknych w Lubljanie. Mieszka w Żywcu. Należy do ZPAP Okręg Bielsko-Biała od 2020 roku. Jest także członkinią sekcji Ilustratorów Związku Artystów Plastyków w Lubljanie (Društvo likovnih umetnikov Ljubljana) oraz sekcji Akwarelistów Słoweńskich Międzynarodowego Stowarzyszenia Akwarelistów (International Watercolor Society).
Zajmuje się malarstwem, ilustracją, kolażem, grafiką komputerową, wideo oraz szerzeniem zamiłowania do sztuki wśród dzieci i dorosłych. Szeroko rozumiana sztuka jest jej największą pasją i jednocześnie pracą.
Uczestniczyła w licznych ogólnopolskich oraz międzynarodowych projektach, sympozjach, plenerach artystycznych i konkursach, zdobywając nagrody i wyróżnienia. 

wag

Na zdjęciu Alicja Wątor
Alicja Wątor
Na zdjęciu Joanna Zając-Slapničar
Joanna Zając-Slapničar