Nowe samochody strażaków

Na zdjęciu stojący człowiek i samochód fot. Paweł Sowa Wydział Prasowy UM w BB

Bielscy strażacy wzbogacili się o nowe samochody. Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Bielsku-Białej otrzymała nowy ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy oraz lekki samochód specjalny rozpoznawczo-ratowniczy. Swój ciężki samochód marki Renault Kerax strażacy z komendy przekazali Ochotniczej Straży Pożarnej w Lipniku.

31 stycznia podczas uroczystości związanej ze zmianami personalnymi w Komendzie PSP w Bielsku-Białej – przypomnijmy: dotychczasowy komendant st. bryg. Zbigniew Mizera odszedł na emeryturę, zstąpił go  Roman Marekwica – odbyło się również oficjalne przekazanie trzech strażackich pojazdów - dwa nowoczesne samochody trafiły do podziału bojowego Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej 1, a strażacy ochotnicy z Lipnika otrzymali wóz z 2006 r. 

Nowy nabytek bielskich strażaków to ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy GCBA 9/63 Renault o wartości 1.236.150 zł, który został sfinansowany - ze środków funduszy ustawy modernizacyjnej, z dotacji Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej oraz Starostwa Powiatowego w Bielsku-Białej. Pojazd jest wyposażony między innymi w zbiornik wody o pojemności 9.000 litrów, zbiornik środka pianotwórczego 900 litrów, autopompę o wydajności 6.300 litrów na minutę, działko wodno-pianowe, linię szybkiego natarcia z prądownicą typu Turbo wraz z nakładką do podawania piany. Na pojeździe znajduje się pneumatycznie rozkładany i składany maszt oświetleniowy oraz wciągarka elektryczna wraz z niezbędnym osprzętem. Wóz ma wszystko, by skutecznie prowadzić akcje praktycznie w każdych okolicznościach. 

Kolejnym nabytkiem strażaków jest lekki samochód specjalny rozpoznawczo-ratowniczy Ford Ranger  o wartości 337.266 zł, którego zakup był możliwy w ramach projektu Usprawnienie systemu ratownictwa na drogach – etap V. Pojazd z napędem 4x4 pozwala realizować działania ratownicze praktycznie w każdych warunkach terenowych i pogodowych. Dodatkowo na wyposażeniu samochodu znalazły się urządzenia łączności oraz sprzęt wspomagający kierującego działaniami.

Z nowych nabytków zawodowych strażaków ucieszyli się również strażacy ochotnicy, gdyż dotychczas użytkowany ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy GCBA 9/48 Renault Kerax z 2006 r.  z JRG nr 1 trafił do lipnickiej Ochotniczej Straży Pożarnej.

JacK

 

Na zdjęciu stojący ludzie

 

Na zdjęciu samochód

 

Na zdjęciu stojący ludzie