Nowa karetka pogotowia

Na zdjęciu wnętrze nowej karetki fot. Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej

Bielskie Pogotowie Ratunkowe kupiło nowy ambulans dzięki 600.000 zł dotacji z Ministerstwa Zdrowia. Pojazd wart jest w sumie 730.000 zł. Karetka, wyposażona m.in. w respirator dla dzieci, trafi do punktu wyjazdowego pogotowia w Jasienicy.

Dyrektor Bielskiego Pogotowia Ratunkowego Wojciech Waligóra podkreśla, że karetka jest świetnie wyposażona w sprzęt z górnej półki do ratowania życia.
- Mamy w niej defibrylatory, urządzenia do kompresacji klatki piersiowej, respirator, który możemy zastosować także w przypadku dziecka powyżej pół roku. Nie wszystkie respiratory spełniają takie wymogi - mówi szef pogotowia.

Nosze bariatryczne przystosowane do transportu cięższych chorych, które są na wyposażeniu karetki, kosztują ok. 150.000 zł. Stąd tak wysoka cena pojazdu.
- Myślę, że siłę i wolę walki z pandemią będziemy mieli do końca, natomiast takie wsparcie znacznie nam ją ułatwia. Respirator przydaje się w przypadku pacjentów typowo covidowych, z ciężką niewydolnością oddechową - mówi ratownik medyczny, lider podstacji Bielskiego Pogotowia Ratunkowego w Jasienicy Krzysztof Wilczek.

Starosta Andrzej Płonka przypomniał, że bielskie pogotowie obsługuje powiat bielski i miasto Bielsko-Biała, a więc obszar zamieszkiwany przez ok. 350.000 mieszkańców, ale nie tylko.
- Wspieramy także ościenne powiaty, jak to się dzieje w przypadku naszego wymazobusu, który pracuje również na Śląsku Cieszyńskim – tłumaczy starosta.

źródło: Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej
oprac. ek