Nowa aparatura dla Szpitala Wojewódzkiego

Na zdjęciu Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej, fot. Paweł Sowa/Wydział Prasowy UMBB

Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej otrzymał ponad 800 tys. złotych na zakup aparatury i sprzętu medycznego, który pomoże w przeciwdziałaniu i zwalczaniu COVID-19 oraz innych chorób zakaźnych.

Przyznane pieniądze pochodzą z Funduszu Przeciwdziałania Covid-19. Umowy ze Śląskim Urzędem Wojewódzkim zawarło ponad 30 podmiotów leczniczych, które na zakup sprzętu i aparatury oraz inwestycje budowlane otrzymały prawie 55 mln złotych.

Szpital Wojewódzki kupi sześć urządzeń wraz z wyposażeniem do donosowej terapii wysokoprzepływowej tlenem, dwadzieścia kardiomonitorów, trzy respiratory stacjonarne, a także dziesięć ssaków.
Dr Bożena Szkolny, przewodnicząca Zespołu Kontroli Zakażeń Szpitalnych w Szpitalu Wojewódzkim podkreśliła, że uogólnione zakażenia, w tym ciężki przebieg Covid-19, są stanami bezpośredniego zagrożenia zdrowia i życia dla pacjentów.

- Odpowiednio szybko postawiona diagnoza oraz zastosowanie leczenia objawowego i przyczynowego poprawiają rokowanie i umożliwiają powrót do pełni zdrowia. Otrzymane kardiomonitory zwiększą bezpieczeństwo przyjmowanych chorych, natomiast urządzenia do donosowej, wysokoprzepływowej tlenoterapii, respiratory oraz ssaki przyczynią się do poszerzenia możliwości terapeutycznych poszczególnych oddziałów. Zakupiony sprzęt zostanie wykorzystany dla chorych w ciężkim stanie klinicznym szczególnie z objawami niewydolności oddechowej - informuje dr Bożena Szkolny.

r