Niebezpieczna osteoporoza

Grafika dotycząca osteoporozy źródło: http://worldosteoporosisday.org

Program profilaktyki złamań osteoporotycznych dla mieszkańców miasta Bielska-Białej na lata 2021-2025 przyjęła na sesji 18 lutego Rada Miejska. Jego celem jest zmniejszenie o 10 procent w ciągu 6 lat liczby złamań osteoporotycznych wśród starszych mieszkanek i mieszkańców Bielska-Białej.

Światowa Organizacja Zdrowia zalicza osteoporozę do głównych chorób cywilizacyjnych. Jej znaczenie, wobec starzenia się społeczeństwa, nieustannie rośnie. Choroba rozwija się w sposób podstępny, niepostrzeżenie przez wiele lat, nie dając żadnych objawów. Często pierwszym objawem jest złamanie kości samoistne lub w wyniku niewielkiego urazu. Nieleczona osteoporoza prowadzi do poważnych powikłań, będąc przyczyną przedwczesnego zgonu, niepełnosprawności czy kalectwa. Stanowi także duże obciążenie dla systemu ochrony zdrowia i pomocy społecznej.

Wydział polityki Społecznej Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej we współpracy z Beskidzkim Centrum Onkologii - Szpitalem Miejskim im. Jana Pawła II opracował program polityki zdrowotnej pod nazwą Program profilaktyki złamań osteoporotycznych dla mieszkańców miasta Bielska-Białej na lata 2021-2025, skierowany do kobiet w wieku 60 lat i więcej oraz mężczyzn w wieku 70 lat i więcej.
Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego, liczba mieszkańców Bielska-Białej wg stanu na 31 grudnia 2018 roku wyniosła 171.259 osób. Kobiet 60-letnich i starszych jest w mieście 28.798, mężczyzn w wieku 70 lat i więcej - 8.397, łącznie grupa, do której adresowany jest program, liczy 37.195 osób.

Szacowana liczba osób chorych na osteoporozę w Polsce w 2018 roku, oparta na wskaźnikach epidemiologicznych, to 2,1 mln osób, z czego 1,7 mln stanowią kobiety. Z danych wynika, że udział osób w wieku 65 lat i więcej w ogólnej populacji jest w Polsce niższy niż w krajach Unii Europejskiej, ale rośnie szybciej i zbliża się do poziomu unijnego. Statystyka podpowiada, że musimy się przygotować, że osób z tego typu schorzeniami niestety będzie przybywało. Stąd opracowanie programu, który ma poprawić jakość życia poprzez zmniejszenie następstw chorób związanych z wiekiem, w wyniku działań profilaktycznych, skuteczniejszego wykrywania oraz leczenia i rehabilitacji pacjentów.

Z programu wyłączone zostaną wszystkie osoby z już zdiagnozowaną i/lub leczoną osteoporozą. W ramach programu polityki zdrowotnej zaplanowano przeprowadzenie badanie kości metodą FRAX, pretesty, konsultacje medyczne, edukację zdrowotną ukierunkowaną na uświadomienie czynników ryzyka osteoporozy. Etapy programu polityki zdrowotnej i działania podzielone zostały na 5 etapów. O poszczególnych działaniach w ramach programu będziemy informować na naszych łamach.

JacK