Na drogach zima nie odpuszcza

na zdjęciu lusterko samochodowe w deszczu fot. Paweł Sowa/Wydział Prasowy UMBB

Trwające od kilku dni trudne, zimowe warunki mogą dawać się we znaki zarówno kierowcom, jak i pieszym. Słaba widoczność, opady śniegu, marznąca mżawka, zmienna temperatura i zalegające błoto pośniegowe - wymuszają na uczestnikach ruchu drogowego zachowanie szczególnej ostrożności. Dlatego Komenda Miejska Policji w Bielsku-Białej w swoich komunikatach apeluje o rozwagę, życzliwość i wzajemny szacunek na drodze.

Od kilku dni na naszym terenie panują trudne, zimowe warunki. Opady śniegu spowodowały zaleganie zasp i błota pośniegowego na drogach, a zmienna temperatura oscylująca w okolicach zera stopni powoduje na zmianę roztopy i zamarzanie. Takie warunki pogodowe nie sprzyjają bezpieczeństwu na drodze i wymagają od uczestników ruchu drogowego szczególnej uwagi i ostrożności. W takich warunkach, kierujący pojazdem obowiązany jest zachować szczególną ostrożność. W ubiegły weekend na bielskich drogach znowu doszło do czterech niebezpiecznych zdarzeń drogowych.

Policjanci apelują, aby przed wyruszeniem w trasę zadbać o dobry stan techniczny pojazdu. Dopiero kiedy samochód jest odśnieżony i z czystymi, odmrożonymi szybami, możemy ruszać w drogę.

Apeluje również do kierowców samochodów ciężarowych o to, aby pamiętali o odśnieżeniu naczep i plandek – spadający z nich śnieg może być przyczyną bardzo niebezpiecznych zdarzeń na drogach.

Będąc już w trasie, powinniśmy dostosować prędkość do warunków, włączyć wymagane światła i przede wszystkim zachować bezpieczną odległość od poprzedzającego nas samochodu. W zimowych warunkach musimy pamiętać o tym, że droga hamowania może się znacznie wydłużyć. Reagujmy więc z wyprzedzeniem. Do tej zasady powinniśmy stosować się też w rejonie przejść dla pieszych. Zwrócić uwagę na pieszych, którzy mogą być gorzej widoczni. Koniecznie zmniejszyć prędkość. Być życzliwymi i wyrozumiałymi dla innych uczestników ruchu drogowego.

Piesi nie mogą zapominać o elementach odblaskowych. Zwiększa to ich widoczność i pozwala kierowcy zauważyć pieszego już ze znacznej odległości. Przechodząc przez jezdnię w miejscu bezpiecznym i do tego przeznaczonym należy zachować wzmożoną czujność. Dać się zauważyć innym uczestnikom ruchu drogowego. Nie wchodzić też na przejście dla pieszych w ostatnim momencie, tuż przed nadjeżdżający pojazd. Droga hamowania jest w okresie zimowym wydłużona, a widoczność nierzadko znacznie gorsza.

źródło: Komenda Miejska Policji w Bielsku-Białej