Muzeum Pamięci

Na zdjęciu uczestnicy spotkania Muzeum Pamięci Muzeum Pamięci z udziałem seniorów ze Środowiskowego Domu Samopomocy PODKOWA, w scenerii wystawy NOWE NABYTKI W KOLEKCJI SZTUKI GALERII BIELSKIEJ BWA, fot. Krzysztof Morcinek

Galeria Bielska BWA organizuje wiele działań artystycznych i edukacyjnych dla seniorów oraz osób z niepełnosprawnościami. Jedną z nich jest projekt Muzeum Pamięci, dzięki któremu ze sztuką współczesną w galerii spotykają się osoby chorujące na demencję czy Alzheimera.

BWA wraz z Fundacją Wyspy Pamięci realizują ten projekt od 2023 roku. Jego ideą jest budowanie społeczności przyjaznej osobom z chorobami neurodegeneracyjnymi, zapobieganie wykluczaniu społecznemu i marginalizacji. Dyskusja oparta na sztuce i udział w działaniach artystycznych nie leczą chorób otępiennych, ale są doskonałym sposobem na utrzymanie mózgu w aktywności i rozwijanie nowych sposobów myślenia poprzez próby interpretowania sztuki.

W tym roku do współpracy przy Muzeum Pamięci galeria zaprosiła Wydział Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Bielsko-Bialskiego. Od 21 lutego w warsztatach Muzeum Pamięci będą uczestniczyć studenci i studentki UBB pod kierunkiem dr Eweliny Jaksz-Recmanik. W okresie od lutego do kwietnia zaplanowano sześć spotkań z podopiecznymi domów opieki. Osoby z chorobami neurodegeneracyjnymi obejrzą obrazy prezentowane na wystawach Galerii Bielskiej BWA w Willi Sixta i będą opowiadać o swoich wrażeniach i odczuciach na ich temat.
Spotkania będzie prowadzić historyczka sztuki i edukatorka Galerii Bielskiej BWA Ala Gocka. W galerii zajmuje się programami edukacyjnymi dla osób z niepełnosprawnościami, seniorów oraz dzieci.

Programy dostarczające kontaktu ze sztuką osobom z demencją są wprowadzane w muzeach na całym świecie, realizują je m.in. Museum of Modern Art (MoMA) w Nowym Jorku, Studio Museum w Harlemie oraz National Gallery of Australia (NGA) w Canberze. Galeria Bielska BWA jest więc w czołówce placówek kulturalnych na świecie.

Autorką programu Muzeum Pamięci jest Marzena Wójcicka - założycielka pierwszego niepublicznego Domu Dziennego Pobytu dla osób z dysfunkcjami neurologicznymi w Warszawie oraz autorka i współautorka poradnika dla opiekunów osób z chorobami otępiennymi Opiekun szyty na miarę. Ambasadorem projektu jest Marcel Andino Velez, certyfikowany opiekun medyczny oraz koordynator opieki. Do roku 2019 był wicedyrektorem Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, potem postanowił zostać pionierem nieznanej na polskim rynku usługi - rodzinnej koordynacji opieki geriatrycznej.

Więcej: https://galeriabielska.pl/wydarzenie/muzeum-pamieci-w-willi-sixta-1

Kontakt: Ala Gocka, tel. 734 169 653, a.gocka@galeriabielska.pl

Źródło: Galeria Bielska BWA