Maluch na nakrętki

Na zdjęciu maluch na nakrętki fot. Paweł Sowa/Wydział Prasowy UMBB

Bielsko-Biała, wzorem innych miast, stawia w przestrzeni publicznej pojemniki na plastikowe nakrętki. I na tym podobieństwa się kończą. Bowiem w większości możemy zaobserwować boom na pojemniki w kształcie serc. Natomiast nasz to – uwaga! - maluch, a tak dokładnie – pojemnik w kształcie produkowanego w mieście przez wiele lat samochodu marki Fiat 126p.

Pierwszy maluch stanął na osiedlu Złote Łany, przy ul. Podgórze, w pobliżu bloku nr 18. To piękna, czerwona – jak pierwszy pojazd, który przed laty zjechał z linii produkcyjnej w Bielsku-Białej - metalowa, ocynkowana i polakierowana konstrukcja właśnie w kształcie Fiata 126 p, o dość sporych rozmiarach, ale mniejszych niż w rzeczywistości.
- Umiejscowienie pierwszego malucha nie jest przypadkowe. To robotnicze osiedle Złote Łany, gdzie mieszkali pracownicy firmy FSM produkującej maluchy. A pierwszy historyczny maluch prawdopodobnie został wyprodukowany przez pana, którzy mieszkał przy ul. Podgórze 20 – mówił jeden z inicjatorów akcji, radny Maksymilian Pryga.

Podczas prezentacji malucha na Złotych Łanach obecny był zastępca prezydenta miasta Adama Ruśniak.
- Celem naszej akcji jest ekologia, a zebrane nakrętki oczywiście posłużą jako darowizna dla potrzebujących – mówił A. Ruśniak. Prezydentowi i radnym z Klubu Radnych Wspólnie dla Bielska-Białej, z inicjatywy których powstał maluch, towarzyszyły dzieci. Wszyscy wspólnie wrzucili do pojemnika pierwsze nakrętki. Na miejsce dojechał też, mimo trudności, oryginalny Fiat 126p, który ostatecznie stanął obok konstrukcji. 

Relację z prezentacji malucha będzie można obejrzeć na antenie ogólnopolskiej telewizji TVN Turbo.

W sumie w mieście stanie 5 takich maluchów. Następny prawdopodobnie na osiedlu Karpackim. Pojazdy będą sukcesywnie umieszczane w kolejnych lokalizacjach, po tym jak zjadą z linii produkcyjnej.

Warto dodać, że miasto nie ponosi kosztów produkcji maluchów. Ich sponsorem jest firma SUEZ. Do miasta zgłaszają się także kolejne firmy, które chcą sponsorować maluchy.
- Firma SUEZ bardzo chętnie włącza się w różne tego typu inicjatywy, które pozwalają pomagać innym i korzystnie wpływają na środowisko – mówiła prezes zarządu SUEZ Bielsko-Biała S.A. Renata Samson.
- Zbieranie nakrętek jest bardzo opłacalne nie tylko w aspekcie pomocy innym, ale też nauki segregowania odpadów. Kiedy już odkręcimy tę nakrętkę z butelki, to od razu mamy sygnał, że butelkę możemy zgnieść i wtedy nasze odpady w pojemnikach zajmują mniej miejsca – dodała.

Zebrane nakrętki zostaną przekazane na konkretny cel. Jaki? O tym w miarę potrzeb będą decydowali przedstawiciele organizacji pozarządowych.

Pojemniki przeznaczone są na wszelkie plastikowe nakrętki, bez względu na kształt czy kolor. Mogą to więc być nakrętki np. po napojach, kawie, mleku czy jogurtach. Do malucha będzie można wrzucać również zakrętki po chemii gospodarczej, po płynach do zmywania, szamponach i płynach do płukania. Ważne, by nie dorzucać do nakrętek innych przedmiotów, a jeśli mają one np. tekturowe uszczelki - trzeba je usunąć przed wyrzuceniem.

Emilia Klejmont