Magiczny świat muzyki i tradycji

Na zdjęciu grafika informacyjna imprezy autorka: Maria Halotta

Festiwal Świętojański Od Jana do Iwana będzie się odbywał 22 czerwca na placu Wojska Polskiego. W programie koncerty, spektakl, słowiańska gimnastyka, plecenie wianków i pochód do rzeki Białej.

Koncerty
O godz. 17.00 wystąpi zespół Dym - założony w 2018 roku w Skarżysku-Kamiennej. Zespół zainspirowany kulturą przeworską i kulturą rzeki łączy w swojej muzyce - mocnej, (art)folkowej, wręcz progresywnej - wątki animistyczne, rytualne i egzystencjalne. 
Z recenzji: To próba powrotu do korzeni – ale w sposób mistyczno-rozumowy. To rodzimy szamanizm, trans, słowiański duch, archaiczna surowość – ciekawa i udana próba odnalezienia sedna i miejsca w bombardowanym cyfrową informacją świecie kończącej się pierwszej dekady XXI wieku.
Drugi tego dnia koncert, o godz. 19.00, da Trio Mandili z Gruzji. Usłyszymy współczesną kaukaską baśń w wykonaniu trzech śpiewających kobiet. Ich magiczne głosy, zestrojone w tradycyjnej polifonii, niczym górskie strumienie, wnikają w serca słuchaczy. Kilka lat temu dziewczyny z Gruzji podbiły internet, ich popularność rośnie z dnia na dzień, a zespół koncertuje na całym świecie, biorąc udział w festiwalach muzyki ludowej. Trio Mandili wydało trzy albumy: With Love, Enguro i Sakartvelo.

Dodatkowe atrakcje:
Gimnastykę Słowiańską, przede wszystkim dla kobiet, będzie można trenować na placu Wojska Polskiego o godz. 16.30 i 18.20. To praktyka psychoruchowa z szerokim spektrum działań prozdrowotnych; swoisty trening miednicy, wzmacniający i stabilizujący kręgosłup bez jego obciążania. Ćwiczenia wykonuje się w wolnym tempie, łącząc je z oddechem brzuszno-przeponowym, co poprawia zdrowie i funkcjonowanie organów wewnętrznych oraz reguluje gospodarkę hormonalną.

Zaplanowany na godz. 18.00 spektakl Wianki - Wianki to widowisko uliczne, będące manifestem młodych kobiet chcących kształtować świat na własnych zasadach. Spektakl nawiązuje do obrzędów Zielonych Świątek, gdzie kobiety pełniły istotną rolę.

Na koniec uczestników Festiwalu Świętojańskiego czeka tradycyjne plecenie wianków i pochód z nimi do rzeki przy dźwiękach bębnów zespołu Walimy w Kocioł.

grafiki: Maria Halotta